Технически хаос, лични нападки и процедурни номера. Така може да се обобщи началото на новия 45-и парламент. На 15 април прагът на старата сграда прекрачиха новите 240 депутати.
И от ден първи си пролича колко трудно ще е да се намери добрия тон. Едни от най-тежките разменени реплики бяха за отсъствието на Бойко Борисов при гласуването на оставката на кабинета и за разпускането на Националния оперативен щаб.
"Истината е, че това е най-интересният парламент, който България е имала. В някакъв смисъл това е уникален шанс. Винаги е имало една силна и доминираща партия, а сега е нужно да се седне на масата на компромиса". Това заяви пред Нова тв доцент Алексей Пампоров.
Според него, конфигурацията е много сложна и ако няма консенсус, парламентът няма да просъществува.
"Този път стана интересно и хората най-сетне започнаха да виждат, че политиката е нещо повече, заслужава си да се влезе в детайл. Нищо от предишните тематики не можеше да докосне хората. Английският парламент има много елементи на "шоу" и то няма как да бъде избегнато", смята PR експертът Георги Малчев.
По думите му, хората виждат, че има импулс за по-добро и промяна. "Това е най-хубавото нещо. Заслужава си всички да се обединим в една посока", каза Малчев.
"От 30 години обясняваме, че сме в преход, а самият той е знак за промяна", допълни Пампоров. - "Имахме уникален доайен, който се опита да контролира. В предишния парламент тонът и отношението беше много по-лошо. Поведението на ГЕРБ в предходния парламент го срина като институция."
Според него в сегашната ситуация има и надежда, че ще се върне вярата в парламента.
"Всички вървят в посока, че има неща, които трябва да се променят и осъзнаха, че няма прекалено много избори", каза още Малчев. По думите му, е важно да се види какви ще са приоритетите в икономиката.