IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Депутати за по-малко от месец - последният звънец на 45-ото НС удари

Какво свършиха законотворците и как ще ги запомнят избирателите?

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Точно в 16,42 ч. на 7 май удари последният звънец на 45-ото Народно събрание.

Животът му продължи само 23 дни и 9 заседания. Президентът Румен Радев вече обяви, че на 11 май ще подпише указа за разпускането му и ще назначи служебен кабинет.

Така това е Народното събрание, просъществувало най-кратко в новата ни история и единственото, което не успя да излъчи премиер и правителство. То премина под знака на взаимни обвинения, лични нападки и скандали. Така и ще го запомнят избирателите.

На 15 април депутатите от 45-ото Народно събрание прекрачиха прага на историческата сграда на парламента за първото си заседание, което е тържествено.

В 9:00 ч. законотворците заеха местата си на депутатските банки в сградата на пл. "Народно събрание" № 2. Тържественото заседание беше открито от най-възрастният народен представител - Мика Зайкова от ИТН, която с чувство за хумор призова депутатите да се усмихнат и да покажат добро настроение, защото камерите на обществената телевизия са включени и хората ги гледат.

"Ние тук наистина можем да направим нещо много важно независимо от това, че сме различни. Имаме една цел, а това е просперитет на България и нейното достойно място в европейското семейство", обърна се към новите депутати Зайкова, но те май не я разбраха, защото така и не успяха да постигнат консенсус за правителство и така се стигна до предсрочни избори през юли.

Първото решение, което новите депутати взеха, беше да сменят сградите – новоизбраните отказаха да влязат в новата парламентарна зала заради факта, че сградата някога беше Партиен дом.

За краткия си живот този парламент направи само едно нещо - да промени Изборния кодекс. Основните промени са без ограничения за броя на секциите в чужбина, изцяло машинно гласуване, видеонаблюдение в секциите. Промените бяха обнародвани в извънреден брой на Държавен вестник, а ГЕРБ ги даде на КС.

Искането на ИТН да се намали субсидията за партиите от 8 лева на 1 лев на действителен клас не срещна одобрението на пленарната зала. Депутатите не намалиха и заплатите си, въпреки че такива заявки имаше от няколко политически сили.

Надеждата на пенсионерите, че ще получат индексация на доходите си също беше попарена набързо, въпреки че на първо четене бяха одобрени промените в Кодекса за социално осигуряване на БСП. До окончателното им приемане обаче така и не се стигна заради краткият живот на 45-ото Народно събрание.

45-ият парламент прие точно 17 решения, включително за избор на председател, зам.-председатели и секретари на НС, както и за отмяна на великденската ваканция за 2021 година.
Едно от тях беше за задължаването премиера в оставка Бойко Борисов да се яви пред депутатите за изслушване по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това доведе до неговото преждевременно излизане в отпуск. След това обаче Борисов реши да се яви в парламента на 21 април, но това така и не се случи, тъй като дни по-рано лидерът на ГЕРБ влезе в УМБАЛ „Софиямед“  за спешна операция заради травма на дясното коляно, получена по време на футболен мач.

Междувременно бе приет и мораториум върху действията на Министерския съвет в оставка. Срещу това решение на 26 април от ГЕРБ внесоха жалба в Конституционния съд.

В последния си работен пък депутатите отново направиха опит да накарат Борисов да дойде при тях и приеха решение за задължително явяване на МС в оставка за парламентарен контрол. Нито един от министрите в оставка обаче не дойде.
 
5 от решенията или почти една трета от тях обаче са свързани с учредяване на комисии, а всички те са оглавени от представители на новите политически формации.

В 45-ото Народно събрание имаше и друг прецедент. За първи път депутати никога не стъпиха в Народното събрание. Заради пандемията се заклеха онлайн, а някои то тях така и не стигнаха до НС, сред тях и лидерът на ИТН Слави Трифонов.

Също така за първи път в новата ни история не беше направена обща снимка на народните представители в първия им работен ден – причината беше протест пред парламента.

Последният им работен ден също остана без "семейна снимка" за спомен.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата