IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Промените в Изборния кодекс са на основата на политически фетиши

Правенето на изборно законодателство било стара слабост на България

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Правенето на изборно законодателство е стара слабост на България. Обикновено то се прави набързо и без съществен анализ. Сегашните промени в Изборния кодекс, както и много други преди, са за съжаление на основната на политически фетиши. Това заяви Даниел Стефанов, политолог, експерт изборно законодателство, в ефира на предаването "В развитие" с водещ Делян Петришки.

"Партиите си харестват някакви неща, които смятат, че ще улеснят изборите или че ще подобрят тяхното представяне, като нищо друго няма значение". По думите на Даниел Стефанов най-скорошният пример за подобна неефективна промяна е почти 100-процентовото машинното гласуване в страната.

"Тази промяна беше въведена, без да се изчака доклада на ЦИК за това как са преминали изборите на 4 април".

"Беше нормално при първото масово гласуване с машини да се изчака анализа на ЦИК", коментира политологът, посочвайки, че до този момент няма цялата информация за това как е преминал вота.

"Ние знаем, че някакъв брой машини не са произвели резултат, но не знаем защо. Все още не знаем чия е била грешката за погрешно въведените дигитални бюлетини в два от избирателните райони. Появяват се нови информации, че всъщност в изборния процес са били включени машини, които вероятно са били извън поръчката на ЦИК", каза екдепрът пред Bloomberg TV Bulgaria. Това само по себе си е доста обезпокоително", допълва експерът по изборно законодателство.

"Никой не си дава сметка колко сложен логистичен процес стои зад машинния вот. Институциите, които са ангажирани в организирането и произвеждането на изборите, на практика не притежават капацитет самостоятелно да направят този процес - никоя от тези институции не може да каже дали фирмата изпълнител изпълнява коректно задълженията си по договора".

По отношение на вота зад граница Даниел Стефанов коментира премахването на ограничението от 35 секции, което само по себе си е изцяло "политическо".

"Това ограничение единственото целеше да намали броя на гласовете, които идват от Република Турция. В момента с премахването ефектът му ще дойде от две държави - Турция и Великобритания."

Според събеседника чрез тази промяна не се адресират по-належащите проблеми с гласуването в чужбина.

"Нито се решават проблемите с опашките в държавите, които не са Турция и Великобритания, нито се решава рискът от многократно гласуване в Германия и Белгия - това е едно символично разширяване на вота зад граница", каза още той.

Целия разговор може да видите във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата