IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Законът "Магнитски" минавал индиректно през финансовия сектор

"У нас имаме реакция единствено от изпълнителната власт", каза доц. Боряна Мусева

Законът "Магнитски" минавал индиректно през финансовия сектор

Служебният премиер Стефан Янев свика Съвета по сигурността по повод разговорите станаха санкциите на Съединените щати спрямо шестима българи и 64 фирми, както и заплахите за националната сигурност. Какви ще бъдат последиците за страната ни след санкциите по закона "Магнитски"?
 
"Имаме едностранен акт на САЩ, който не е съдебно решение. Той е адресиран към граждани, компании, всякакви субекти, които се намират на територията на САЩ, както и раждани и компании, които оперират по света. Той няма за свой адресат българската държава, няма за свои адресати българските дружества, физически лица, банки и прочие. От една страна законът "Магнитски" функционира по начин, по който казва на всички свои адресати, че трябва да блокират, ако има на тяхна територия активи или банкови сметки, и не трябва да позволява транзакции към санкционираните субекти", каза ръководителят катедра "Международно право" в СУ доц. Боряна Мусева в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
По думите й оттук нататък индиректно тези ограничения достигат до всяка една българска банка, защото тези лица се включват в списъка на OFAC.
 
"Тези санкции, които потенциално могат да бъдат наложени на банки, които не спазват тези ограничения, са съществени. И така индиректно законът "Магнитски" минава през този финансов сектор. Ако ставаше дума за чуждестранно съдебно решение, то потенциално би могло да бъде признато и изпълнено в България. Но това е акт на САЩ, той не бива и няма как сам по себе си да поражда ефект на наша територия", допълни доц. Мусева.
 
Тя припомни още, че в списъка, изготвен по закона "Магнитски", са посочени Делян Пеевски, Васил Божков, както и техните 64 компании. Както и контролирани от тях пряко и непряко компании.
 
"Там не са санкционирани управителите, членовете на Съвета на директорите и други лица, които са работили в тези 64 компании. Но това, което е интересното и поставя интересни правни въпроси е какво е това решение на Министерския съвет - проект за решение ли е, имаме ли го като решение... То разширява субектите, които са посочени като свързани с такива тип съмнения. Но сам по себе си е интересно този списък на какво правно основание е приет", подчерта юристът.
 
Доц. Мусева поясни, че блокираните средства продължават да са собственост на въпросните санкционирани лица, но те не могат да имат достъп до тях, а в САЩ достъпът се осъществява чрез механизъм, в който участва службата OFAC за контрол на чуждестранните активи.
 
"Тя може да дава индивидуални разрешения. Има доста подробна уредба как това се случва и при какви случаи. Ако трябва да се плати на адвокат - може и да им разрешат да ползват тези средства. У нас имаме реакция единствено от изпълнителната власт, нямаме в момента работеща законодателна", допълни доц. Боряна Мусева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата