IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

ЦИК готов с окончателния списък на депутатите

Първото заседания на 46-ия парламент ще е на 21 юли

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

28 избрани депутати от два многомандатни района са подали декларации, с които да определят кой район предпочитат да представляват, съобщава БНТ, позовавайки се на ЦИК. Заместник-председателят на Има такъв народ Тошко Йорданов ще бъде депутат от Пловдив, а Мика Зайкова, която е най-възрастният депутат, избира Смолян.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова освобождава място за следващия в листата от Варна. Също от София предпочита да е депутат съпредседателят на Демократична България Христо Иванов.

Предстои решението на ЦИК да бъде обнародвано в Държавен вестник, а първото заседание на 46-тия парламент ще бъде в сряда, 21 юли.

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ ще е депутат от Шумен, а председателят на "Изправи се!Мутри вън" Мая Манолова - от Благоевград, предава БТА.

Двайсет и осемте народни представители, избрани в два района, - сред тях и лидерите на основни политически сили, вече са решили откъде искат да влязат в парламента.

Ива Митева е от 24-ти МИР-София. Бившият здравен министър Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС) ще бъде народен представител от Велико Търново.

Николай Хаджигенов (ИМВ) влиза в парламента от 25-ти МИР-София и освобождава мястото в Пловдив.

Със същото решение ЦИК обявява за избрани в 46-то Народно събрание още 28 кандидати, които заемат освободените места. Така Манол Пейков става депутат от листата на "Демократична България" в Пловдив на мястото на Христо Иванов.

От 23-ти МИР-София от листата на "Изправи се!Мутри вън!" влиза Димитър Делчев, вместо Мая Манолова. Мария Капон пък заема освободеното от Николай Хаджигенов място от Пловдив.

Избирателната активност е преминала 40% благодарение на по-голямото гласуване с хартия, обясни пред БНТ заместник-председателят на ЦИК Димитър Димитров. Гласуването с машини е 38%, а с хартия е 55%. В секциите, в които се е гласувало с хартия, са гласували повече от половината избиратели за разлика от секциите, в които задължително се е гласувало с машини.

"Това е на вниманието на конституционните съдии, които с решаващите си гласове превърнаха тази норма - нормата задължително използване на машина или задължително използване на хартия като конституционна", уточни той.

 "Хубаво е да има машини, но най-хубаво е избирателите да имат избор. В тези избори всичко беше готово, за да може паралелно да се избира да се гласува с машина или с хартия, просто кодексът го забранява", допълни Димитров.

Винаги съществува потенциална опасност машините да се манипулират особено когато станат собственост на България, коментира още той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата