Компенсации за скъпия ток ще има за бизнеса, но с таван до 250 лева. Това съобщи депутатът от ПП Владимир Табутов по време на дебата за проекта на решение за компенсации в размер на до 75% от от разликата от пазарната цена и прогнозната пазарна цена, определена от КЕВР за бизнеса, внесен от ГЕРБ.
„Нашето предложение е същото, но с допълнителен таван до 250 лева и това се дискутира в момента в правителството“, обясни Табутов.
В крайна сметка след дълъг дебат по проекта на решение мнозинството го отхвърли.
Проектът на решение на ГЕРБ предвиждаше министърът на енергетиката и министърът на финансите да изготвят механизъм за компенсиране на небитовите крайни клиенти с размер до 75 на сто от разликата между прогнозната пазарна цена, определена в решение номер Ц-27 от 1 юли 2021 г. на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ и средномесечната цена "ден напред" на платформата на Българската независима енергийна борса /БНЕБ/.
Предложението бешe компенсаторният режим да влезе в сила от 1 декември 2021 г.
Делян Добрев от ГЕРБ обясни, че прогнозната пазарна цена от 1 юли миналата година до 1 юли тази трябваше да е 119 лева, а реалната пазарна цена е над 400-500 лева, т.е. пъти повече от прогнозната от КЕВР.
Жечо Станков от ГЕРБ определи сметките за електроенергия като непосилно високи. Той посочи, че самите търговци на електроенергия също са в ликвидна криза, а някои предприятия дори са отказали да отворят врати през януари. Според него в бюджета има средства, които да позволяват подпомагането на небитовите потребители. В началото на февруари ще видите отново ръст на цените, предупреди той. Станков изрази притеснение, че и цената на хляба ще продължи да расте.
Димитър Николов от ГЕРБ предупреди, на места вече общинските власти се готвят да въведат режим на уличното осветление. Тъмните улици повишават риска от престъпността, коментира той.
Рамадан Аталай от ДПС отсече, че всеки вижда, че трябва да се вземат решения в интерес на бизнеса.
„Заради тези високи цени, които са породени от липсата на енергия в Европа, Америка, Ази“, посочи той.
Според него, след като правителството все още не е взело решение за компенсациите, депутатите трябва да го направят.
„Парите от свръхпечалбата се държат на една купчина, вместо да получават компенсация онези, които произвеждат всичко това, което купуваме в магазина. А знаете ли затворен бизнес как се отваря след това“, посочи Аталай.
Теменужка Петкова от ГЕРБ настоя, че става дума за оцеляването на българския бизнес и за стотици хиляди работни места.
Кирил Вълчев от ГЕРБ посочи, че цените са скочили 4 пъти и няма икономическа система, която може да абсорбира такива шокове.
„Ако не спасите бизнеса, няма да има пари за нищо друго. Средно 2,5 пъти е увеличението на сметките за ток през декември на образователните институции и няма как да се покрита“, коментира той.
Станислав Анастасов от ДПС предупреди: "Да не стане като в поговорката „Тъкмо научих магарето да не яде и то взе, че умря“, за българския бизнес става дума“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.