Умишлени действия едва ли има. При пощите обаче киберсигурността е била на практика отсъстваща, неглижираща е меко казано.
Никой не е контролирал сигурността им - това е една законодателна дупка, които ние вече запълваме със законопроект и от тук нататък те ще бъдат контролирани дали спазват базови добри практики. Това обяви министърътът на електронното управление Божидар Божанов пред БНТ.Министърът обясни, че след атаката реакцията е била твърде бавна, въпреки че от "Български пощи" са били инструктирани и от ДАНС и от министерството на електронното управление. Реакцията е отнела 6 часа, което Божанов определи като недопустимо.
"Кибер атаката в "Български пощи" не е нетипична - става въпрос за криптовирус, който криптира всичката информация в пощите и те не могат да се използват. Проблемът е, че всички компютри на "Български пощи" са били в една мрежа и съответно има риск в момента, в който пуснем системите той да се появи отново. Заради загубените данни възстановяването на работата на системите отнема време. Някои данни са налични - например тези от НОИ, в други случаи се започва на чисто", допълни министър Божанов
Министърът обясни, че след атаката реакцията е била твърде бавна, въпреки че от "Български пощи" са били инструктирани и от ДАНС и от министерството на електронното управление. Реакцията е отнела 6 часа, което Божанов определи като недопустимо.
По въпроса дали има риск и за киберсигурността на БНБ, Божанов обясни, че там нивото на сигурност е по-високо, тъй като те се грижат по собствените си правила и по европейските правила за контрол на банковия сектор.
"Изпратихме писма със задължителни предписания и инструкции към администрацията - това свърши добра работа. Аз лично държах да не всяваме паника, но през това време взимахме доста мерки, включително в съвета по киберсигурност. Така че, ние работим, но тъй като това е свързано с националната сигурност, не можем да споделяме детайли, обясни Божанков.
Има опити за атаки, но нито една от тях не е критична и не спира работата на дадена институция. Основният проблем е човешкият фактор, другите неща са следствие. Това, че нямаме достатъчно хора е основен проблем, призна министърът.
Той допълни, че в момента се подготвя програма за стажанти, които да подпомагат администрация, както се обимисля и възможност за повишаване на заплатите.
Досега на най-високо политическо ниво не е имало разбиране, че тази тема е важна. Вече има цяло министерство, което се грижи за електронното управление. Основното е администрациите да си говорят и в момента с доста бързи стъпки уточняваме техническите детайли.
Гишетата ще останат, съкращенията са във връзка с оптимизации на функциите на администрацията, допълни Божанов.
По въпроса за забавянето на електронните лични карти, той заяви, че това се дължи на забавяне на доставките на машините и забавяне на процедурата по ЗОП, която е в съда в Люксембург.
Той коментира и предвижданите компенсации и мерки заради високите цени на горивата. За физическите лица ще има отстъпка от 12 лева и 50 стотинки при зареждане на до 50 литра бензин или дизел. Когато бъде финализирана мярката, ние ще предложим как да стане това по електронен начин. Засега само предполагаме, защото не знаем какви са параметрите на мярката, детайлите ще се уточнят когато ги имаме, обясни Божанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.