100 дни изминаха от началото на войната в Украйна. Преговорите са в задънена улица, а конфликтът се решава на бойното поле.
"100 дни няма победител, няма победен, има разрушения, жертви и омраза. Така звучи прогнозата и за следващите 100 дни. Това, което изглежда достатъчно предвидимо е, че влизаме в продължителна война - война на изтощение. Което предполага затъване. Това се формулира като цел - един втори Афганистан за Русия, той се намира в Европа и се нарича Украйна", коментира бившият зам.-външен министър Любомир Кючуков в студиото на "Денят ON AIR".
Той подчерта, че преговорите са останали на заден план. В началото към тях се е подхождало резервирано от страна на Русия и Украйна. В момента лисвал и международен натиск за решаване на конфликта на масата на преговорите.
"Европа има два ясно различими подхода по отношение на войната - САЩ, Великобритания, Полша, Прибалтийските страни възприеха лозунга "Война до победа". Вторият залага на политическото решения. При първия Украйна се снабдява с оръжие за победа, при втория - за да се избегне загубата", заяви Кючуков пред Bulgaria ON AIR.
И уточни, че в момента първият подход преобладава.
"Това означава повече от същото, което в момента виждаме. След като отпадна вероятността за капитулация на Украйна, едва ли може да се очаква обратното - военна загуба за Русия. От тази гледна точка е трудно да се повярва, че някоя от двете страни ще постигне военна победа - на военното поле да се завоюват повече възможности, територии, които да се закрепят с политическо решение. Правилният подход е обратният", убеден е бившият зам.-външен министър.
Според него в момента тече ескалация на напрежението. А войната ще приключи по един от три варианта.
"Първият вариант е с военна победа, което изглежда невъзможно. Военната мощ на Русия е достатъчна, за да не смятаме, че ще капитулира. Другият вариант е проговори, третият - продължаване на войната, замразяване на конфликта с потенциал периодично да се подновява. Вървим по този път. Случва се тотална разруха в Украйна. Русия ще пострада немалко, както и Европа", заяви Кючуков.
Той не е голям оптимист и за ефекта от санкциите срещу Русия, особено по отношение на петролното ембарго.
"Санкциите наказват виновния, но не решават конфликта. Създават сериозни проблеми, но войната не спира. С намаляване на предлагането на нефт и газ, се увеличават цените. С по-малко предлагане Русия печели от увеличаване на цените. Санкциите са политически инструмент. Те очевидно ще продължат да се разширяват и да стават все по-тежки, до тях ще се стига по все по-труден начин", коментира събеседникът в студиото.
Кючуков не вижда друга алтернатива на край на конфликта извън политическото решение.
"Как би изглеждал следващият ден - светът ще бъде един конфронтиран, милитаризиран свят, който ще се нуждае от много време, за да се отърси от тази война", завърши Кючуков.