„Днес е денят на водораздела, може да сте на страната на корупцията, мафията или да имаме принципна позиция всеки лев да се отчита. Правителството на малцинството е много по-добре, отколкото правителство, на което се опитват да му извиват ръцете и се спират реформи“, отсече той.
„Когато става дума за морал не е да се крием под общи заглавия за нереални претенции, а моралът е, когато кажеш „Не“ на парите да отиват в защитете тези мафиоти, които изнесоха в торби парите“, коментира Петков.
Той обясни, че в последната седмица министър Гроздан Караджов от ИТН поиска безпрецедентно увеличаване на бюджета на МРРБ с 3,6 млрд лева и това е отгоре на съществуващата сума от 2,2 млрд.
„Караждов поиска тези 3,6 млрд лева да бъдат платени насъщите фирми, които бяха разследвани за злоупотреби и когато казахме, че актуализацията на бюджета не е да увеличим бюджета на МРРБ, а да качим пенсиите, да махнем ДДС на хляба, да помогнем на работещите, те казаха, че няма да се съгласят. Ние казахме ясно, че това няма как да се случи и когато обещахме на избирателите си, че ще има нулева толерантност към корупцията, ние държим на това“, подчерта премиерът.
Петков очерта още една конфликта линия с ИТН.
„Отделно на миналия коалиционен съвет казахме, че искаме да реформиране КПКОНПИ и начело да застане Рашков, а от ИТН казаха, че не са съгласни и то без доводи. Няма как да стане. Това, което ние сме решени е, че сме готови на правителство на малцинството, но няма да харчим нито един лев без надзор и контрол. Обещанието ни да реформираме КПКОНПИ ще се случат и Рашков ще е начело на тази организацията. Васяме закона за КПКОНПИ още утре“, увери той.
Финансовият министър Асен Василев припомни, че тази коалиция беше сформирана трудно от различни партии по своята същност и като разбиране за икономика, и за социална политика, и за най-добрия начин България да участва на международната сцена.
„Но имаше едно разбиране в основаната на формиране на коалицията и това беше, че ще се сложи край на кражбите и че парите ще бъдат изразходвани прозрачно и целесъобразно. Нашата червена линия е да не допуснем кражба. Днес сме тук точно заради тази червена линия. Може да имаме различия затова как е най-целесъобразно да се изразходва ресурсът на държавата, но не можем да имаме различия по това, че не трябва да се допускат кражби“, коментира той.
Петков увери, че коалицията ще издържи и без ИТН, защото всичко, което правят от ПП е заради принципите им.
Според него управляващите няма да станат зависими от ДПС и ГЕРБ.
„Аз вярвам, че има хора в ИТН, които също вярват в нашите принципи срещу корупцията. Гроздан Караджов не е бил на площадите, той беше спуснат в последния момент от някакви незнайни сили“, посочи Петков.
Той пресметна, че са нужни 12 депутати от ИТН, които да застанат на страната на мнозинството в НС.
„Не знаем дали ще има толкова, които да ни подкрепят, но се надяваме, че в ИТН има хора, които могат да последват принципите, след които тръгнахме“, посочи премиерът и добави: „Всяка седмица ни се казва, че това правителство ще падне, още не е паднало и вярваме, че когато следваме правилните стъпки България ще бъде променена и то от нас“.
Кирил Петков съобщи, че все още не са били обсъждани министри на мястото на тези, които ИТН ще оттегли.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.