Всичко това излезе по изключително грозен начин, защото се стреляха с милиарди в продължение на 2 часа", коментира политологът Цветанка Андреева в студиото на Bulgaria ON AIR.
Тя не е изненадана, че проблемът с РСМ се е оказал спорен между "Продължаваме промяната" и ИТН. А всичко във вчерашния ден се е случило набързо и кризисно - напускането на министрите от заседанието на правителството, пресконференцията на "Продължаваме промяната" и изпреварващото изявление на Слави Трифонов.
"Идеята, че ще се разцепи групата на ИТН е търсене на теоретично решение как ще продължат да управляват, но не виждам причина това да се случи. ДБ попадат в капана на тежка коалиция с БСП и "Продължаваме промяната", ще стават все по-зависими от решенията на БСП, което ще доведе до загуба на политическа подкрепа. "Продължаваме промяната" вече са заложник, не могат да упражняват собствена политика, камо ли да провеждат реформи", каза Андреева.
Политологът видя в действията на Слави Трифонов начало на предизборна кампания.
"Продължаваме промяната" се опита да възобнови анти-ГЕРБ говоренето, с което изградиха коалицията. Но вече показаха, че това не е достатъчна спойка. Този кризисен пиар беше нещо като втора серия на ареста на Борисов", анализира политологът.
Социологът Юлий Павлов определи като разумен изход евентуална крачка назад от страна на ИТН, но и като малко вероятен.
"Единствено от "Демократична България" не реагираха емоционално и с надеждата ИТН да се върнат. Емоционално беше поведението на Кирил Петков и атаките му срещу министри от неговия кабинет. Въпросът е, ако си ги смятал за корумпирани, защо си ги търпял до вчера. Цялото му поведение подсказва, че не обмисля връщане назад и сядане на преговори", заяви Юлий Павлов пред Bulgaria ON AIR.
И изрази убеждение, че актуализация на бюджета ще има, но не е ясно как ще бъде реализирана. Според него Кирил Петков е наясно кои депутати ще подкрепят текстовете.
"Поведението на Кирил Петков и категоричното му нежелание да преговаря с ИТН показват, че вече може би знае кои ще са тези 12, които ще го подкрепят. Правителство с вяра и надежда не се ръководи, това става с договорки", отбеляза социологът.
Управление с плаващо мнозинство посочи като вероятно продължаване на кабинета "Петков".
"Ние разчитаме на съвестта, на държавната отговорност, но реформи с плаващи мнозинства не могат да се правят. Най-вероятната схема е на кабинета "Борисов 2", когато еднолично Радан Кънев и Христо Иванов обявиха, че напускат управлението. Парламентарната група възприе поведение - половината подкрепят правителството, другите гласуват "против". Сега може би ИТН ще се разцепи и това ще бъде ясна подкрепа, ако се случи", прогнозира Юлий Павлов.
Големият въпрос е дали ще продължи да се разгражда пъзелът на правителството, допълни Андреева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.