Опитваме се и мисля, че ще успеем да изчистим задкулисието от управляващата коалиция. Тогава вече, промяната ще е съвсем реализуема стъпка. Не бих казал, че трябва да говорим за провал. Това е продължението на една промяна, която започна още миналата година и тя е много трудна, заяви премиерът Кирил Петков пред БНТ.
Той каза, че са в парламента заради тези хора на улицата и "когато усетиш подкрепата, знаеш, че е правилно това, което правиш".
Петков изрази надежда, че ще има още депутати, които ще напуснат ИТН и "няма да натискат повече бутона с ДПС и ГЕРБ".
"Идеята е да се борим за идеи, а не някой да се опитва да прави провокации. Надявам се на мирни протести даже не в подкрепа на правителството, а в подкрепа на промяната. Нашият огромен проблем първите 6 месеца е, че докато знаехме кой отговаря за ДБ, за БСП, нямахме идея кой отговаря за ИТН - дали е Тошко Йорданов, Слави Трифонов или някой друг", допълни премиерът.
"Никой не е приел никой в бивша компания. Аз обещах, че ще се боря за тази държава. От първия ден казах, че ще разчитам на 12 депутата, които поставят България над политическия си лидер. Видяхме, че първите 5 смели българи решиха да го направят, днес го направи шестият, така че има надежда. Когато един депутат е дал клетва за България, а не за Слави Трифонов, тогава аз мога да му кажа какви са нашите каузи за България", обясни Петков.Лекичко обиден
Премиерът каза още, че днес "лекичко се е обидил" от думички като "пазаруване", намеквайки за думите на президента Радев.
"Когато преди година задкулисието влезе в президентството, президентът слезе на площада при народа и той го подкрепи. Сега същият този народ каза, че не иска ГЕРБ, ДПС да определят бъдещето на България. Сега е моментът, когато президентът може да каже, че тази промяна не е завършена и той застава заедно с хората. Президентът трябва да се върне при народа, защото народът вижда какво се случва, категоричен бе премиерът.
Петков срещу Трифонов
"От февруари месец антикорупционният закон е готов. 4 месеца не може да напредне заради ИТН и когато решаваме да го внесем, се оказва, че не сме диалогични", коментира Петков по повод отношенията с партията на Слави Трифонов в коалицията.
"Коалиционните партньори не са част от моето семейство. Главните решения се вземаха на Коалиционен съвет. Те се вземаха от четири посоки, но четвъртият човек не можеше да вземе решение - той само слушаше и на следващия ден ни уведомяваше.
Казусът Северна Македония
"За да стои тази коалиция нестабилна, непрекъснато се говореше за РСМ. А аз непрекъснато повтарях, че няма да има решение без българския парламент. И никой не искаше да го чуе, защото не е изгодно. Аз като премиер няма да взема никакво решение, освен ако не е взето от българския парламент. Единственото нещо, което ще кажа на масата с лидерите от Европа е, че няма да направя промяна в българската позиция, ако няма решение от българския парламент. Атаките са фалшиви, те прикриваха нашето желание за промяна", допълни премиерът.
"Ако това, което чувам е вярно, във френското предложение ще има гаранция за българите в РСМ и по линия на антидискриминацията и по Конституцията, допълни Петков. Той призна, че не е чел френското предложение, което директно е изпратено към НС.
Липсващите шест гласа
Ние се борим за всеки независим глас в парламента, за всеки отговорен депутат, така че ще продължим. Аз лично ще продължа да контактувам с всеки един депутат, категоричен е Петков.
Ако правителството падне и му се даде отново мандат, ние ще започнем отново преговори, но не с Бойко Борисов, не с Костадин Костадинов или Слави Трифонов, а с всички независими партии и депутати, категоричен е Кирил Петков.
Премиерът допълни, че няма никакъв проблем ако не той, а друг негов колега от "Продължаваме промяната" стане министър-председател на България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.