Междувременно Централната избирателна комисия обяви, че няма да са необходими допълнителни машини за вота у нас и в чужбина.
Общият брой машини, които ще са необходими в страната и извън България, е 10 993, но може да претърпи промяна. Няма да се купуват нови устройства, обявиха още на редовен брифинг от Централната избирателна комисия. Пуснатата обществена поръчка от комисията пък касае инсталирането на софтуер и транспорта на машините, съобщи Bulgaria ON AIR.
В подготовката за изборите участва и прокуратурата, напомни обвинител номер 1. Днес прокуратурата беше на работна среща в ЦИК и обяви, че ще си взаимодейства с МВР в борбата с купения вот.
"Официални данни от преброяването не са обявени и затова ЦИК не може да стъпи на тях, за да преизчисли мандатите. В момента се подават заявления за гласуване извън страната, върви и процес на създаване на предварителна организация за разкриване на секциите. Подадени са 18 109 заявления извън страната, но бройката се променя, броят е по-нисък в сравнение с последните 3 вота", заяви говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Причината за по-малко подадени заявления в чужбина е промяната на изборното законодателство, според която секции се отварят и по места, в които на предишните избори са гласували поне 100 избиратели. Въпреки това от комисията напомниха, че предварителното подаване на заявления подпомага изготвянето на списъците на гласоподавателите.
Традиционно най-много желаещи да упражнят правото си на глас има в Турция. А от външното министерство обявиха, че разрешение за откриване на секции все още няма в Италия, Гърция и Канада. В Чехия няма да бъдат разкрити избирателни секции извън българското посолство в Прага заради решение на чешките власти. Миналата година там е имало 7 извънредни секции. Секция няма да има и във воюващата Украйна, сънародниците ни там обаче все пак ще могат да дадат вота си на втори октомври.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.