"В моментите на деиндустриализация в Европа аз искам някои от чуждестранните предприятия да се прехвърлят тук, а нашите предприятия да завземат нови пазарни дялове на пазари, където се отварят ниши. В тази световна криза аз виждам възможности за българския бизнес и чуждестранните инвеститори, които работят в България да разширят бизнеса си.
С българския бизнес много активно комуникираме през браншови и работодателски организации, но днес стартираме инициативата „Закуска с инвеститори“ за по-тясна и директна комуникация и с чуждестранния бизнес в България.“, това заяви за БГНЕС служебният министър на икономиката и индустрията, Никола Стоянов.Той обясни, че световните кризи се преплитат, но целта на Министерството е не само да не влезе страната ни в рецесия, но и да увеличим значително икономическия си ръст. „ С българския бизнес много активно комуникираме през браншови и работодателски организации, но днес стартираме инициативата „Закуска с инвеститори“ за по-тясна и директна комуникация с чуждестранния бизнес в България. Започваме с австрийски компании, като целта е да чуем техните проблеми, което да ни помогне да се подготвим по-добре и като промени в Закона за насърчаване на инвестициите и като организация на нашите индустриални зони. Искам да чуем какво очакват те от нас, какви са им проблемите и аз като министър ако мога да им помогна. Истината е, че не са идеални при нас нещата по отношение на обслужването на интереса на чуждестранните инвеститори и ние искаме това да се подобри, но същевременно и да им дадем така да се каже една бърза писта, по която могат да стигнат директно до министъра с проблемите си.“, коментира още служебният министър.
На въпрос на БГНЕС какви мерки се предвиждат в полза на производството заради деиндустриализацията в Европа министър Стоянов отговори, че основната мярка, по която до този момент Министерството е мислило, е да се осигури енергия за компаниите. „Вече смело мога да твърдя, че колегите ни от Министерството на енергетиката се справиха успешно с тази задача и сега на база на това, че енергия в България ще има и то най добри цени, ние искаме да използваме момента именно на тази деиндустриализация в Европа някои от предприятията да се прехвърлят тук, нашите предприятия да завземат нови пазарни дялове на пазари, където се отварят ниши и за това казвам, че напротив в тази криза аз виждам възможности за българския бизнес и чуждестранните инвеститори, които работят в България да разширят бизнеса си“., уточни още служебният министър на икономиката и индустрията. Той обясни, че Министерството е във финален етап на преговорите и в момента се очакват да пристигнат 200 млн. евро инвестиции до края на месеца. „Няколко от компаниите вече съм ги поканил тук за финализиране и вече тогава ще мога да дам имена, но става дума за както голям спортен гигант, така и транспортната индустрия. Вече гоним не просто инвестиции, а гоним инвестиции с високо платени работни места или висока добавена стойност, която да оставя в България“, допълни още служебният министър на икономиката и индустрията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.