Още вчера имаше идея да напуснем залата и да не участваме в процедурите и гласуването. Отказваме да участваме в дебати и няма да участваме в гласуването, ако няма съгласие, че един кандидат може да бъде избран". Това каза лидерът на "Български възход" Стефан Янев пред Bulgaria ON AIR.
Не се учим от грешките си и от грешките на другите. В днешния ден се случиха две неща - получиха се зачатъците на диалог и се роди идеята, че трябва да бъдем по-умерени в говоренето. Ако съхраним този дух и надграждаме, надявам се, че ще имаме и решение. Нещата не са безнадеждни, докато не се види, че е невъзможно това да се случи, допълни Янев.
Той припомни, че още в края на вчерашния ден е предложил след диалог партиите да излязат с една кандидатура, която да бъде гласувана. До момента предложението на Янев не е срещнало разбиране.
"Може да се окаже, че е работещо решение. Действителността е такава, каквато я виждат всички български граждани. Правя това, което мога и което предоставят възможностите на пленарната зала. Дал съм обещание, че влизам в парламента да предлагам решения. Това и правя. Вчера парламентарната ни група гласува с "Въздържал се", защото процедурата и липсата на диалог между партиите беше като продължение на предизборното говорене", обясни гостът на Bulgaria ON AIR.
По думите на Стефан Янев парламентът трябва да се конституира и да направи възможно мнозинство, което може да излъчи правителство.
Според него в случая не става дума за инат или сценарий, а по-скоро за свързване с конструкция за бъдещо коалиционно мнозинство.
Янев отказа да назове имена, но застава зад думите си, че 10-15 души поляризират пространството.
"Бил съм на позиции, на които съм имал достъп до квалифицирана информация в големи обеми. Тези имена съм виждал и в медиите, разнасят се обвинения за тях. Тяхното оплюване и обругаване означава, че се трови цялата атмосфера в нашето говорене. Предлагам да изберем трима магистрати, които да направят одит на медийни публикации и класифицирана информация за тези хора. След 6 месеца или една година да се произнесат. Цялото ни общество е заложник на това говорене, тровим се взаимно", обясни той.
"България се нуждае от правителство. Не е толкова важно прилагателното, което ще му сложим отпред. Има важни въпроси, които вълнуват българските граждани. Изборът на председател на НС е символика откъде тръгваме, дали можем да намерим съгласие да решим проблема и да търсим другите решения", изтъкна лидерът на "Български възход".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.