“Идеята за референдум за ЕС днес има доминираща подкрепа от повечето партии и лидери, сега вече се спори не по това дали да има референдум, а кога и как да се проведе допитването до народа”, каза Първанов. Според Георги Първанов референдумът трябва да бъде след подписването на присъединителния договор - тоест не преди края на април, защото не може да се ратифицира неподписан договор.
Преди ратификацията трябва да са извършени промените в Конституцията по проблемите, засягащи членството ни в ЕС. Ако не бъдат приети, Договорът не може да бъде ратифициран, защото в него ще се съдържат текстове, противоречащи на действащата Конституция.
Президентът каза още, че не приема идеята за референдум за ЕС преди парламентарните избори, защото това ще означава отлагането им за разгара на летния сезон, което е неприемливо. Държавният глава възразява и срещу идеята за съвпадането на изборите с референдума, защото по думите му това крие политически рискове. Той посочи, че два месеца са твърде кратък срок, за да се разяснят и аргументират ангажиментите на България към ЕС и да се убедят хората да ги приемат като свои.
“Не вярвам, че в разгара на предизборната кампания всички партийни кандидати ще отделят много време за сериозен анализ на темата”, добави президентът. Според държавния глава не е сигурно, че проевропейските настроения могат да се канализират в подкрепа за някоя партия, но е сигурно, че негативизмът спрямо някои партии може да се трансформира в отрицателен вот към европейската ни интеграция.
Според президента от политическа гледна точка е недопустимо допитването до народа да бъде само за сведение на депутатите. Според Георги Първанов актът на ратификация на Договора за присъединяване към ЕС трябва да се реализира чрез референдума. Първанов каза още, че не е вярно, че има изискване ратификацията от страна на България да предшества ратификационните процедури в държавите от ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.