Ръст на икономиката от 1,8%, инфлация 8,7%, безработица 4,2%, пенсиите нагоре с 12,6% от юли, бюджетен дефицит 3%... Това се очертава да бъде макрорамката, която служебният финансов министър ще предложи на правителството, а то от своя страна ще внесе в парламента на 3 май, ако дотогава не се състави редовен кабинет.
Какво мислят експертите?
"Лекар, който готви два варианта за диагноза, предизвиква съмнения и с двата. Целта на бюджета е да има план, трябва да е ясно къде искаме да отидем. Дълбоко ме съмнява, че този начин на пазарене с бюджета ще даде резултат", заяви финансистът доц. Емил Хърсев в ефира на "Денят ON AIR".
По думите на финансиста проф. Ганчо Ганев правителството трябва да има един единствен бюджет. Той подчерта, че не е ясна методологията на изготвянето на предлаганите от кабинета два варианта.
"Това е недопустимо - трябва да се излезе с един ясен бюджет и със стратегия. Служебното правителство не за пръв път дава двойствени сигнали. Има проблем с комуникацията между кабинета и обществеността", подчерта той.
Гостът на мнение, че е възможен балансиран вариант на бюджета, в който все пак да бъдат преразгледани размерите на пенсиите и заплатите.
Според доц. Хърсев задлъжняването с цел потребление е неразумна политика. Пред Bulgaria ON AIR той подчерта, че "ДДС трябва да бъде единен за всички".
"Колкото е по-проста и по-ясна една фискална политика, толкова по-добре", категоричен бе доц. Хърсев. Събеседникът се съгласи с него, като отбеляза, че "изключенията, правени на парче, водят до безпринципност и загуба на бюджетни приходи".
Двамата финансисти коментираха и предложеното въвеждане на таван на надценките за определени хранителни продукти. Те са убедени, че подобни мерки биха работили единствено в краткосрочен план.
Вижте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.