Очаква се днес Народното събрание да обсъди декларацията в подкрепа членството на Украйна в НАТО. Тя вече беше подкрепена във вторник от външната комисия на парламента с 11 гласа "За", против бяха трима.
Вносителите са ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и "Има такъв народ".
В проекта се казва, че 49-ото Народно събрание заявява, че най-прекият и желан път за възстановяването на мира в Украйна, Черноморския регион и Европа, е пълното и незабавно доброволно оттегляне на Руската федерация извън международно признатите граници на държавите на всички засегнати от нея суверенни държави.
НС категорично настоява за прекратяване на ядрения шантаж, както и за всички действия на Руската федерация, които са в остро противоречие с Устава на ООН и представляват най-сериозния удар срещу мира и благоденствието, както на европейските, така и на руския народи. Подкрепя формулата за мир на президента на Украйна Володимир Зеленски, чиято цел е траен и справедлив мир.
За да бъде гарантирана способността на Украйна да се самозащити от агресора на нейна територия, НС настоява институциите в България да продължават да ѝ оказват политическа, финансова, хуманитарна, военна, военнотехническа подкрепа, до пълното възстановяване на суверенитета ѝ в международно признатите граници, се посочва в документа.
49-ото НС потвърждава пълната си подкрепа за независимата от външни фактори политика на НАТО на „Отворени врати“; очаква българското правителство вкл. и на предстоящата Среща на върха на Алианса във Вилнюс през юли т.г. да изразява позиция в подкрепа членството на Украйна в НАТО, след възстановяване на мира на нейна територия. В същото време призовава съюзниците да използват Срещата на върха, за да очертаят ясни параметри по пътя на членството на Украйна в НАТО.
В текста се посочва също, че парламентът подкрепя започването на процеса на планиране и приемане на конкретни параметри и времева рамка за членството на Украйна в Алианса и разширяване на стратегическите отношения.
В дневния ред е и второто гласуване на промени в Закона за пазарите на финансови инструменти.
Големият въпрос е ще дойде ли Зеленски у нас?
До момента няма официална информация от българските власти за визитата заради сериозните мерки за сигурност около посещенията на украинския държавен глава в чужбина. Военният министър Тодор Тагарев призна, че тече подготовка по подобна визита, но изрази притеснения, че заради изтеклата предварителна информация тя може да бъде отменена.
Посещението е по покана на Министерския съвет, а не на президентството. Посещенията на Зеленски зад граница се пазят в пълна конфиденциалност до последния момент.
Брожение сред партиите
Вчера новината, че Зеленски идва у нас създаде напрежение в парламента.
"Подобно посещение би било много добър знак за демократичната общност у нас, за препотвърждаване на евроатлантическите ни цели", заяви Бойко Борисов.
В подобен тон се изказа и Крил Петков, който заяви, че това "ще е признание, че България е важна в международен план, че сме важен партньор на ЕС и НАТО".
Нинова пък заяви, че ако Зеленски дойде в парламента, ще чуе позицията на БСП защо е против изнасянето на оръжие и влизането на Украйна в НАТО.
Костадинов от "Възраждане" бе най-краен, като в социалните мрежи написа, че "фашист не ни трябвал, имали сме достатъчно в парламента".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.