IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Участието във властта не се свързва с конкретни резултати до момента

Политологът Румяна Коларова и социологът Юлий Павлов пред Bulgaria ON AIR

Снимка: Bulgaria ON AIR

Снимка: Bulgaria ON AIR

Дистанцията, която ГЕРБ поддържа от изпълнителната власт, донякъде гарантира доверието в тази партия и лоялността на избирателите. Но така или иначе определено трябва да кажем, че участието във властта поне до момента не се свързва с някакви конкретни резултати, а по-скоро с някакъв вид идентичност.

Това коментира политологът проф. Румяна Коларова в предаването "Денят ON AIR".

По думите ѝ политиката на "Продължаваме промяната" да нарича коалицията "сглобка" "провокира емоция в своите твърди избиратели, от което не печелят".

"Това не е игра, която ти печели доверие, нито пък е стратегия, която може дългосрочно да ти гарантира някаква устойчивост, когато става дума за електорални нагласи", допълни проф. Коларова.

По отношение на кандидатурата на "ПП-ДБ" и "Спаси София" за кмет на столицата Васил Терзиев, тя смята, че е хубаво да се изясни как той е станал бизнесмен и как е спечелил първия си милион и да обясни връзките, които му се приписват с Държавна сигурност.

"По-скоро тук има отношение, че това е човек, който по нечестен начин е спечелил първия си милион. Не става въпрос за комунизъм и залпа на "Аврора". Хубаво е да се поясни дали има някаква връзка, защото точно тези икономически сектори, в които дядо му и чичо му са ръководили - те са се занимавали с програмиране, точно в тези сектори той развива бизнес", обясни тя.

По думите ѝ на Запад е нормално децата да бъдат подпомагани от семействата си и всички, например, знаят коя е майката на Бил Гейтс. В България обаче това не се приема за нормално, допълни проф. Коларова.

"Няма съмнение за мен, че той е получил подкрепа от семейството си и родителите си в първите си стъпки. Това е напълно нормално на Запад, но не се приема за нормално в България. "Продължаваме промяната" непрекъснато твърдяха, че България не е нормална. Сега с техните камъни по техните глави", продължи политологът.

Тя смята, че успешен бизнесмен не е равно на успешен политик, тъй като управлението на публични средства е различно от управлението на бизнес.

"Този човек трябва да се опита да убеди софиянци, не че е добър бизнесмен, който е успял да продаде компанията си, той трябва да ги убеди, че ще използва парите на данъкоплатците по най-добрия за тях начин", каза още Коларова.

Според нея бюджетът е по-важно да бъде коментиран през декември, когато от него ще се видят резултатите.

"Не смятам, че местните избори ще променят с нещо отношенията в коалицията. Ще намират зад кадър решението по редица спорни въпроси. Така разбрахме, че са се разбрали за постовете в регулаторите. Не е имало случай коалиция да бъде разтурена заради местни избори“, коментира социологът Юлий Павлов пред Bulgaria ON AIR.

По думите му вероятният кандидат на ГЕРБ за кмет на София - настоящият председател на общинския съвет Георги Георгиев, не би бил харизматичен кандидат.

"Изборите в София бяха за мен едно много голямо доказателство, че комунизмът не си е отишъл - хората да се държат отговорни за техните родители. Това е тъжно, но смятам, че с наближаването на изборите, тази дъвка ще отмине и ще се съди по това, какво е направил кандидатът. За човек, който няма нищо общо с комунизма, да го оплюят, е много жалко. Много голяма част от хората в България не харесват успелите хора. Тези, които получиха пари, се провалиха бързо", коментира още Павлов по отношение на кандидата за кмет на София Васил Терзиев.

Според него скоро ще дойде моментът да се говори за кандидата на ПП-ДБ за кмет на София във връзка с визията му за развитие на града, а не във връзка с миналото му.

"Вероятността кандидатът на ПП-ДБ да не стане кмет на първи тур, не е голяма. Общинският съвет ще е сериозна борбата, защото там ми се струва, че никой няма да има мнозинство. Ще трябва да се правят много сложни комбинации", прогнозира социологът.

Моето лично впечатление е, че парламентът правилно не свика референдум. Волята на депутатите беше ясна и това беше опит да се заобиколи противоконституционността на питането, допълни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата