„Не осъждам протестите на зърнопроизводителите и на останалите, които ги подкрепят, всеки има право да изразява своето недоволство. Сигурно няма да бъде удовлетворено на 100% искането на зърнопроизводителите. Част от петте неща, които бяха заявени могат да бъдат решени. Тези, които очакват нотификация от ЕС трябва да я изчакат“, каза Румен Христов, председател на СДС и бивш земеделски министър пред bTV.
Според него с диалог може да се постигнат добри решения и за двете страни.
„Трябваше да намерим балансирано решение, което в известен смисъл удовлетворява земеделските производители, преработвателите и най-вече потребителя. Трябваше да покажем, че сме солидарни с това, което се случва в Украйна. От друга страна, когато има единно решение, а то изтече на 15 септември в 00 ч., няма да продължим желанието си за налагане на забраната. Не може, когато имаш единно решение, да взимаш свои“, допълни Христов.
По думите му за нереализирана продукция на слънчоглед миналата година вина има правителството.
„Имаше кратка забрана за износ, макар и не официална, и изчакване на по-добри цени от страна на земеделските производители. В момента България има 6 млн. тона пшеница на склад и тя трябва да се възползва от това, че има голямо търсене в арабския свят и в Африка, да използваме нашата пристанищна инфраструктура, за да не стане, така че отново да залежи в складовете“, посочи Румен Христов.
По думите му количествата пшеница, които влязоха у нас миналата година са незначителни и по никакъв начин не са повлияли на нашия пазар.
„Да спрем да спекулираме с качеството на това, което влиза в България. Същите тези продукти се търгуват и пласират в ЕС. След като протестираме срещу вдигането на забраната за вноса на зърно, защо не протестираме срещу забраната на зърнената сделка от Русия и срещу войната. Преди войната тези проблеми ги нямахме“, каза още Христов.
По думите му за кмет на София се спрягат няколко имена, но няма окончателно решение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.