Разговорът за дерогацията беше нормален - едната цел е да не отиват повече пари към "Лукойл", другата е да не се вдигат цените на горивата за българските граждани и да има достатъчно време да се мине към неруски петрол. Това каза в "Панорама" финансовият министър Асен Василев.
Решението защитава и двете точки, защото износът спира на 1 януари, а на 1 март се спира дерогацията - това е технически минималният срок, за да се мине към неруски петрол, посочи той.
"Ако спрем дерогацията от днес за утре и за три дни някой трябва да намери танкери? Танкерите от Близкия изток обикновено пътуват до България за 20 дни. Ако кажете - след три дни спирам вноса, другите 17 дни откъде точно ще дойде?"
Асен Василев отрече, че 1 млрд. лв. са изтекли към Русия през "Лукойл".
"Лукойл" ще плати 400 млн. лв. данък, а печалбата, която реализира е 600-650 млн. лв., т.е. 250 млн. лв. е чистата печалба, която ние не взимаме за българската хазна".
Призна, че управлението не е стабилно и че от самото си създаване е тежък компромисен вариант, за да може България да се придвижи напред по няколко ключови цели.
Финансовият министър определи като неоснователни притесненията за бюджета и таксата за пренос на руски газ. Затова ги махнахме - коментира той - намалена е и капиталовата програма, която пак е на рекордни нива - 10 млрд. лв.
"По този начин си запазваме трите процента, бюджетът влиза в рамки и ако тези приходи се реализират, ще направим актуализация, да се признаят тези приходи и да си довършим капиталовата програма".
Категоричен е, че приходи се събират и не вижда нещо нередно. Единственият дефицит е ДДС от внос, но той се наваксва. Василев каза и кога би подал оставка.
"Не съм женен за тази позиция. Ако съм полезен, ще продължа да си върша работата", каза той.
Василев коментира и снощните размирици на протеста срещу БФС: "Изключително грозни сцени, които показаха, че не нормално фенове да хвърлят бутилки, не е нормално и полицията да бие хора, които са паднали на земята".