IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Миков за промените в Конституцията: Целта е да се овладее държавното обвинение

Очевидно е, че опозицията не успява да бъде алтернатива, каза той

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Целта е да се овладеят регулаторите и прокуратурата. Така Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание, бивш вътрешен министър и бивш лидер на БСП, коментира промените в Конституцията.  

"За гражданите нищо няма да се промени. Очевидно няма и такава цел – както на конституционно, така и на законово равнище. Истинската цел е да се овладее държавното обвинение. В това има една последователност и упоритост.

Това, което се случва с двойното гражданство на министрите и депутатите, не е допускано от учредителите от Търновската конституция. Такива ограничения няма в Димитровската и Живковската конституция", обясни той.

Гражданите не приемат това решение, посочи още той. По думите му конституционната коалиция не е провевела допитване до гражданите и дискусия, защото отговорите са ясни. Сигурно се очаква да започнат да ни изпращат някакви генерал-губернатори или наемници, които да поуправляват малко, заяви Миков.

"Естествено е, когато тръгнат да стават депутати и министри, да се откажат от чуждото гражданство. Запазването на гражданство дава възможност да си заминеш след приключването на мандата в друга страна"

Той посочи, че след промените остават само красивите прилагателни като независим регулатор и независим орган на съдебната власт. "По-коректно би било да се приеме, че прокуратурата се вади от съдебната власт. Има и такива световни решения. Това би било почтено", каза той.

Миков коментира и орязването на правомощията на президента по отношение на служебните правителства.

"Ако всички изброени в този лимитиран списък, откажат в определена ситуация, как тогава ще бъде назначено служебно правителство?"

Извършва се една концентрация на власт, смята Миков. "Очевидно е, че преходът е приключил и капитализмът се е установил. Търси се концентрация на власт в представителните органи".

За пръв път Конституцията се променя по бавната процедура – с мнозинство по-малко от 181: "Това показва, че е недостатъчно представително. Знаете и какво е избирателната активност".

Очевидно е, че опозицията не успява да бъде алтернатива, каза той.

Според него нито БСП, нито ИТН имат капацитет за противодействие пред Конституционния съд. Липсва ясна политическа платформа за противодействие на развихрилите се капиталистически отношения. Ниското доверие се използва умело от политически играчи".

По повод ролята на Делян Пеевски в политическото пространство той коментира: "Интересите, свързани с властта, нямат граници. Не могат да бъдат ограничени от политически платформи или морален императив. Защо да не може да бъде премиер, като има кой да го избере?"

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата