Депутатите решиха, че временна комисия ще проверява фактите и обстоятелствата, свързани с дейността на групата около убития Мартин Божанов – Нотариуса.
Комисията ще работи три месеца.
Тя ще провери и евентуалното наличие за данни за бездействие на ВСС, прокуратурата и останалите институции за наличие на нерегламентирани обвързаности на Божанов и лица, свързани със съдебната власт.
Предложението за създаването на такава комисия дойде от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
Бойко Рашков от ПП-ДБ коментира, че често подобни комисии са абсурдно неефективни поради намесата на разни интереси.
„В проекта вниманието е насочено към един клуб. Един парламент не може да се занимава с някакъв си клуб, който е посещаван преимуществено от магистрати, че дори и там да е ходил да вечеря със семейството си бившият главен прокурор. Какво ще направим, ако установим кой е посещавал клуба, ще ги назовем поименно и какво от това?“, попита той.
„Всички знаят, че България се разяжда от корупция и в света се знае. Не случайно други държави се изказаха за корупционно поведение на един представител, който лидерства тук, това е г-н Пеевски“, скочи Рашков.
„Ако ще разследваме корупцията в съдебната власт трябва да се разследва и има ли връзка с такива лица, които стоят на върха, защото корупцията обхваща лица на държавна власт. Имаше един Петър Петров - Пепи Еврото, който изчезна. Тази комисия ще изяснява ли този въпрос и въпросът с имотите, които има той в Гърция, които очевидно са придобити по незаконен начин и ще се занимае ли с въпроси по-нагоре - как попадна в Районна прокуратура- София, а след това беше издигнат до заместник-директор на столичното следствие и след това стана и директор, някой ще провери ли Сотир Цацаров какви високи качества е открил в Пепи Еврото, за да го направи директор и мисля, че този бивш главен прокурор трябва да е специален обект на комисията“, коментира още Бойко Рашков.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова отсече, че в случая става дума за една класическа схема на октопод в съдебната система.
„Само че тук някои хора отдавна са знаели за тази работа. Ако този човек не беше убит, този случай щеше да остане потулен. Какво ще промени тази комисия? Това ще бъде едно чесане на езици, ще си извивате ръцете, не изключвам това да е свързано и с ротацията и с регулациите“, обвини тя.
Тя поиска в решението на НС да се запише, че комисията ще излезе с предложение за законодателни промени, „но смислени, а не като тези, които правихте досега, защото до момента съдебната ви реформа е пълен провал, хаос и ужас“.
Искането на Нинова не беше прието, както и това на ИТН да се разшири обхватът на комисията с проверка на факти и обстоятелства за възможни корупционни влияния на криминалните среди при формирането на сегашното управление.
„Задкулисните влияния са не само в съдебната система, не по-малко опасни са тези, които водят до възможни корупционни влияния на криминалните среди в управлението на страната, посочи по време на дебата Гроздан Караджов от ИТН.
Той допълни, че един от некоалиционните партньори е признал, че кабинетът е бил договорен с посредничеството на Алексей Петров.
„Да видим обективно ли е разследването на убийството на Алексей Петров или сте го „замели“ под килима, поясни Караджов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.