IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

На прага на Европа! Как се стигна до датата 25 април 2005?

"Критериите от Копенхаген” са приети през 1993 г. от Европейския Съвет, заедно с подписването на Договорите за асоцииране

На прага на Европа! Как се стигна до датата 25 април 2005?

Част 1-ва

Без съмнение, желанието да се постигнат такива ценности като демокрация, защита на човешките права, пазарна икономика и западен стандарт на живот, беше залегнало в Българския интеграционен процес към Европейската Общност.
Дипломатическите отношения бяха установени през август 1988 г., а през май 1990 беше подписан Договора за икономическо сътрудничество.

През същата тази година, България бива включена в програма ФАР – една  програма, която първоначално трябваше да бъде основен помощен инструмент за целия район на Източна Европа. Липсата на съществени ефекти в приемането на обща политика спрямо пост-тоталитарните страни води до формулирането на критерии за членство.

Т.н. “критерии от Копенхаген” са приети през 1993 г. от Европейският Съвет, заедно с подписването на Договорите за асоцииране. Срещата на най-високо равнище в Копенхаген дефинира критериите по следния начин:  
 - Политически условия – стабилни институции; демокрация; правова държава; защита и опазване на човешките права и правата на малцинствата.
 - Икономически условия – установяването на пазарна икономика както и средносрочна възможност за поддържане на конкурентните сили на работния пазар на ЕС.
 - Общностни условия – научаване и приемане на задълженията от членството. Преди всичко става въпрос за приемането на acquis communautaire (правната система) на ЕС.

Договорът за асоцииране с България и Румъния влиза в сила с две-годишно закъснение – на 1 февруари 1995 г. – поради липсата на демократична система и липса на защита на човешките права в двете балкански страни. По време на срещата на най-високо равнище на Европейския съвет в Есен се приема предприсъединителна стратегия за страните от Източна Европа.

Най-важните елементи от стратегията включват:
 - Гореспоменатият Договор за асоцииране
 - Многостранен структурален диалог
 - Подготвяне на страните от Източна Европа за интеграция в рамките на Единния вътрешен пазар на ЕС
 - Подкрепа на развитието на страните от Източна Европа посредством правилното функциониране на програма ФАР.

През март 1994 се провежда първото заседание на Комитета “България – Европейски съюз”. През май 1995 за първи път заседава Съвета за асоцииране “България – Европейски съюз”. Четири месеца по-късно Съвета на министрите на вътрешните работи и справедливостта на ЕС одобряват списък със страни, чиито граждани ще имат нужда от визи при прекрачването на “европейските” граници. Този проблем на България се разрешава едва на 1 декември 2000 г., когато страната ни е извадена от списъка “Шенген”.

До 1995 главният приоритет на България във външно-политически аспект е членството в НАТО. На срещата на най-високо равнище в Мадрид през декември 1995 г., българската делегация връчва на Хавиер Солана официална молба за начало на присъединителни преговори. Към молбата е приложен и правителствен меморандум, в който се пише:
... “Членството на Република България в ЕС е стратегическа цел, която е отражение на националните приоритети на българската държава (...) установяването на демократическо управление и пазарна икономика в България е в полза не само на балканския район, но и на цяла Европа. Това ще доведе до по-сигурен и стабилен европейски континент” ...

С цел формиране на “европейско” становище спрямо официалната молба на България, Европейската комисия препоръчва на страната ни на разработи план за действие.

Готовият план е изпратен през февруари 1996 г., но кризата в България в зимата на 19996/1997 замразява по-нататъшните процедури. Едва през април 1997, Служебното правителство на Стефан Софиянски изготвя актуализиран доклад за състоянието на България. Можем само да гадаем, дали това почти годишно закъснение не е в основата на отхвърлянето не България от “първата група” страни от Източна Европа, които започват присъединителни преговори.

Крайното становище във връзка с молбата на България е публикувано на 16 юли 1997 г. в Агенда 2000. В основата си, Агенда 2000 има за цел да формулира и приеме документа “Партньорство за интеграция”. Не на последно място се намират и рамките за всички видове финансова и техническа помощ, както и одобряването на краткосрочните и дългосрочни приоритети за кандидат-членките.

На 12 декември 1997, на срещата на най-високо равнище на Европейския съвет в Люксембург се взима решение да се учредят Междуправителствени конференции, с цел започване на преговори с страните от първата група: Кипър, Унгария, Полша, Естония, Чехия и Словения. За останалите страни – България, Румъния, Словакия, Литва и Латвия – се взима решение за започване на аналитичен преглед на тяхната законодателната система.

Решенията от Люксембург са потвърдени на срещата в Лондон на 30 март 1998 г., където официално е даден старта на присъединителните преговори. Месец по-късно започва и гореспоменатият преглед на законодателната система на България. Резултатите са публикувани във Вторият годишен доклад на Европейската Комисия, където се споменава, че:
... “Аналитичния преглед е завършил, с изключение на сферата на селското стопанство” ...

Следва...

Кристиан Тонев

Договорът за присъединяване на България към ЕС е публикуван на челно място на електронната страница на Правителството - www.government.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата