Както се заканиха от ПП-ДБ не предложиха състав на правителство и номинираният за премиер Николай Денков върна празна папка на президента Румен Радев.
"За мое огромно съжаление първият мандат беше провален, защото от ГЕРБ не спазиха уговорката си преди 9 месеца, когато казаха, че е има управление с ротация на премиерите, но се отметнаха от това обещание. Ние дадохме втора възможност на ГЕРБ да поправят грешката си, за да не отиваме на поредица от избори, които според нас предстоят, но те отказаха и аз формално връчвам папката с номинацията ни за премиер Николай Денков“, каза при президента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
Държавният глава му отговори, че от ПП-ДБ до последно са полагали усилия да има редовно правителство, но обстановката е толкова динамична, че всяко решение е предпоследно и връчи папката за съставяне на правителство на Николай Денков.
Той му я върна веднага и така и вторият мандат се оказа неизпълнен.
„В настоящото НС няма подкрепа нито за управленска програма, която приехме заедно с ГЕРБ, която беше до края на 2024 г., но няма подкрепа за нейното изпълнение и за реформите, които бяха в основата на формирането на това управление. ГЕРБ-СДС искат избори и това е резултат от тяхното желание. Преговорният процес беше проведен проформа с ясното съзнание, че страната трябва да бъде изпратена на избори“, каза Денков и припомни, че съставът на МС, предложен от Мария Габриел не е бил съгласуван с ПП-ДБ, споразумението е било подписано едностранно от номинирата за премиер от ГЕРБ и че преговорният екип на партията на Бойко Борисов четири пъти е прекъсвал преговорите.
„Сега отново българските граждани трябва да решат. Единият вариант е да се върнем към времената на рекета, когато постната пица беше описание на доходите или да изберем европейският път, в който доходите растат“, каза Денков.
Румен Радев коментира, че е много важно в какви условия българските граждани ще решат как ще продължат напред.
Той упрекна представителите на ПП-ДБ за промените в Конституцията, с които бяха орязани силно правомощията на президента.
„Не знам дали осъзнавате какви процеси се отприщиха с промените в конституцията, които приехте“, обърна се Радев към тях.
Той коментира, че от ограничения кръг на възможни служебни премиери е отпаднала единствената неполитическа обвързана кандидатура – тази на заместник обмудсма Елена Чернева-Маркова, която подаде оставка.
„Как така тя реши да си подаде оставката, според мен трябваше да има въпроси защо, как, с какви мотиви, как така точно вчера, защо не се организира изслушване и ако за вас това са нормални неща, не се изненадвайте, ако получите политически служебен кабинет“, предупреди Радев.
Кирил Петков го помоли директно да положи усилия изборите да са 2 в 1, за да се спестят 100 милиона на държавата.
„Вече е много късно за такава молба, призовах да не се приемат необмислени промени в Конституцията за служебен кабинет. Ще направя всичко възможно процесът по служебен кабинет да е максимално безпристрастен, но вие направихте всичко възможно тази институция да не може да владее процесите, както досега. Много скоро ще разберете защо - когато поканя след 10 дни всички вас, политическите партии, на консултации“, упрекна президентът.
Още вижте в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Нагел от ЕЦБ: Повишение на лихвите през април вече е вариант
Как AI ни приближава до ерата на „дигиталния лекар“ и персонализираната медицина
Петролът продължава да поскъпва, тласкайки Dow с 200 пункта надолу*
Предизборният дебат "Икономика и финанси" – днес от 19:15 в "Денят ON AIR"
Pony AI и Uber пускат роботаксита в Хърватия като част от разширяването си в Европа
ЕС се прицелва в Snapchat и сайтове за възрастни в опит да защити децата онлайн
МОК забрани на транссексуални жени участие в Олимпийските игри
Отпускат 5000 евро премия за Лора Христова от родния ѝ Троян
Иран атакува пристанище Хайфа с дронове и порази стратегически обекти
Легенда прогнозира до къде ще стигне Германия на Световното
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
Любимец на "Сектор Г" каза тежката си дума за бъдещето на ЦСКА
Звезда на ЦСКА е сред най-скъпите в Кипър
Кръвно свързан с ЦСКА смаза от критики отбора
Зографски отпадна в квалификацията в Словения
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Увеличават заплатите на шофьорите на автобуси във Варна
Вижте как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април (ВИДЕО)
Укрепват аварийно светофар в центъра на Варна
Варненски джигит влиза в затвора за хулиганство на пътя
EК предприема действия в защита на децата в онлайн платформите
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн