"Провалите продължават и с Плана за възстановяване и устойчивост. Кабинетът Денков-Габриел опропасти един от ключовите проекти в здравеопазването и иновациите“, написа в профила си във Фейсбук зам.-председателят на ВМРО и общински съветник в СОС Карлос Контрера.
„Изграждането на Националния център за лъчелечение с протонна терапия, с фокус върху лечението на деца, беше Компонент 2 от Инвестиция „Модернизиране на болничните заведения“ от Плана за възстановяване и устойчивост с общ бюджет от 349 127 763 лв. без ДДС (418 953 315 лв. с ДДС)“, дава още подробности той.
"Това лечение е от съществено значение за продължителността и качеството на живот на пациентите и е особено ефективно и щадящо при деца.
Най-голяма полза от протонната терапия биха имали деца с онкологични заболявания на всички органи и системи, при които очакваме пълно излекуване. Освен това протонната терапия е от изключително значение и за възрастни, при които туморът е в непосредствена близост до важни критични органи, като сърце, бял дроб, главен мозък, бъбреци. Тази форма на лечение е най-подходяща и за пациенти с рецидивиращи туморни образувания.
Според първоначалните изчисления времето, което е необходимо за изграждането на Протонен център, е 3 години. Това е една дългосрочна инвестиция в полза на обществото, животът на подобна технология е 20-30 години. От особено значение е изборът на подходящ терен за изграждането на Центъра. Необходим е преглед на инженерогеоложките и хидрогеоложките условия на различни терени и анализ на геотехническите условия за фундиране на съоръжението - протонен ускорител, който следва да бъде фундиран на дълбочина около 25 метра под земната повърхност. Обсъждани са възможности за изграждане в София, Варна, Бургас, Пловдив", пише Контрера.
Според него изграждането на такъв Център е шанс страната ни да стане лидер на Балканите в лечението на онкоболни с протонна терапия, съобщават от ВМРО.
Според експерти най-малко 600 българи годишно се нуждаят от протонна терапия. Това число обаче е сформирано на база пациентите, които се лекуват в чужбина в такива центрове, като лечението им се покрива от Националната здравноосигурителна каса. Извън този брой пациенти са онези, които самофинансират лечението си, както и други, които се лекуват у нас, но с по-малко ефективни терапии.
Важно е да се отбележи, че в Националния център за лъчелечение с протонна терапия ще бъдат лекувани както пациенти от България, така и от страните членки на Европейския съюз.
Цената на протонотерапията е унифицирана във всички страни от ЕС. Тя е около 29 000 евро. Сега лечението на българските граждани в чужбина, където има такива центрове, се покрива от Националната здравноосигурителна каса. Особеното е, че съпътстващите разходи за път, наем на квартира и т.н. остават за сметка на пациента.
Контрера допълва, че правителството е изпуснало момента за внасяне по ПВУ през ноември 2023 г. Тогавашният здравен министър Хинков не е внесъл проекта, нищо че сме имали предварително одобрение за подобна мярка. Защо - ще търсим отговорите тепърва. Парадоксално е, че уж ПП-ДБ са носителите на промяната и апологети на иновациите и модернизациите, а опропастяват точно иновативни мерки и решения.
След като изпуснахме възможността по ПВУ единствен шанс да изградим такъв център е чрез национално финансиране. Това означава, че час по-скоро държавата трябва да вземе решение и да възложи поне определяне на терен и изготвяне на проект.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.