Президентът Румен Радев и българската делегация ще бъдат приети на аудиенция от Негово Светейшество папа Франциск. Държавният глава е на двудневно посещение във Ватикана и Италия, което започна вчера. Президентът ръководи българската делегация, която по традиция е приемана на аудиенция от главата на Римокатолическата църква по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май.
Във Ватикана е предвидена и среща на българския президент с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин.
По-късно в базиликата „Сан Клементе“, където светите братя Кирил и Методий са служили за първи път на славянски език, държавният глава ще присъства на Божествена света литургия, отслужена на централния олтар на базиликата от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний. Президентът ще посети и базиликата „Санта Мария Маджоре“, където през IX век папа Адриан Втори благославя българската азбука.
В рамките на визитата се предвижда президентът да отдаде почит пред паметниците на Иван Вазов и капитан Петко Войвода в Рим. В българската делегация за посещението в Рим и Ватикана са представители на Българската православна църква, на католическото вероизповедание в България, представители на държавни институции и общественици. Държавният глава ще бъде придружаван от съпругата си Десислава Радева.
Във вчерашния ден Румен Радев участва в откриването на офис в Рим на Европейската организация за публично право (EPLO), където бе посрещнат от президента на Италия Серджо Матарела. На откриването на офиса присъства и президентката на Гърция Катерина Сакеларопулу. Свободата, демокрацията и човешките права са най-висшите достижения на нашата цивилизация, за които поколения наред са вложили усилия и саможертва, заяви българският президент в словото си.
В първия ден на посещението беше открита изложбата „Атон в рисунки и фотографии“ в Папския латерански университет. По думите на държавния глава изложбата е доказателство, че "отношенията между християните са на взаимно уважение, на сътрудничество, на общата мисия да строим свят, изпълнен с вяра, надежда и с общи дела за мир, духовно извисяване и благоденствие".
Големият принос на България към европейската цивилизация е именно, че нашата страна създаде и разпространи на всички други славянски народи една нова книжовност и култура, заяви президентът на прием в посолството на България в Рим по повод 24 май.