В Народното събрание никога не е имало толкова независими депутати, колкото сега. Партиите се разцепват и липсва консенсус. Лидери подават оставка, но има такива, които не - 50-то Народно събрание е шарено и има от всичко.
“Ако започнем с разпада на парламентарните групи - хората от "Величие", които влязоха в тази платформа, изведнъж сега разбраха, че Ивелин Михайлов е бил някакъв нарушител, както предполагат те. По време на кампанията това не го знаеха, възползваха се от финансирането, което той осигуряваше. Стигна се до парадокса, в който Народното събрание, в което няма правилник, изведнъж създава комисия, която да разследва Ивелин Михайлов", каза социологът Юлий Павлов в "България сутрин".
По думите му по-значимият разпад е този в ДПС. Там се вижда, че има непреодолими различия. Писмото на Доган е съставено от остри думи.
“Избирателите на ДПС, но основната маса, защото има и контролиран вот, те са една общност. При тях има сплотяване, когато има външна заплаха. Когато имат един външен човек, какъвто е Делян Пеевски, те го приемат когато това е с благословията на Ахмед Доган, защото той си остава символ на тази организация", добави Павлов за Bulgaria ON AIR.
Според социолога публичното говорене на Пеевски се различава от познатия стил на ДПС. Павлов допълни, че тези разправии допълнително отблъскват хората, защото те не виждат ефекта от гласуването си.
“Сега ще имаме и друг мотив - всички разправии, които видяхме и най-вече поведението на партиите, които не правят опити за съставяне на правителство", подчерта социологът.
Според него повечето анализатори са били изненадани от развоя на събитията в ДПС.
"След изборите някои си отчетоха вината, подадоха оставки, посипаха си главата с пепел. Но лидерите на "Продължаваме промяната" се държат така, сякаш са били възнаградени от избирателите, а не наказани. Правилният им ход е да се възползват от променената ситуация, тъй като до скоро никой не искаше да разговаря с тях, с изключение на ГЕРБ. Но те им отказаха и сега най-вероятно това ще им се върне като бумеранг", коментира Юлий Павлов.
Социологът поясни, че изборите не бива да са в средата на септември, тъй като избирателната активност ще е още по-ниска: "Шансът да се повиши е, ако партиите престанат с този стил на говорене".