Справянето с климатичните промени е дългосрочен стратегически процес, който изисква политическо лидерство и широк обществен консенсус, базирани на научните данни и опит, както и на прилагането на иновативни подходи и на най-новите технологични постижения, заяви държавният глава Румен Радев.
Президентът се срещна в президентската институция с председателя на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) Джим Скиа и с президента на Световната метеорологична организация (WMO) Абдула Ал Мандус. Гостите са у нас по повод провеждането на 61-ата пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата, на която домакин е България. За участие в събитието в София са близо 500 делегати от 150 държави членки.
По време на срещата президентът Радев подчерта ключовия принос на организацията, която е част от структурата на ООН, за провеждането на научни изследвания и оценка на данните, свързани с промените в климата, които допринасят за разработването на ефективни политики за справяне с климатичните предизвикателства в глобален мащаб. Обща бе позицията на участниците в срещата, че честотата и интензивността на бедствия като наводнения, засушаване и горски пожари се увеличават, което изисква не само адекватни държавни политики, но и мерки за повишаване на осведомеността на хората за климатични рискове. Румен Радев и гостите бяха единодушни, че промените в климата водят до промени във всички аспекти на обществения и икономически живот.
"Това налага цялостно преосмисляне на визията за развитието на икономиката, но и изисква обществото да бъде информирано за последствията. Младите хора трябва да получат необходимите знания още в образователния процес", заяви президентът Радев.
В рамките на срещата бяха обсъдени перспективите за последващо сътрудничество, включително в рамките на предстоящата 29-а Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по климатичните промени (COP29) в Баку, където страната ни ще бъде представена от президента Радев на срещата на върха.
По време на разговора днес Джим Скиа изтъкна, че домакинството на България на 61-ата пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата потвърждава устойчивата роля на страната ни като активен участник в глобалните научни усилия в областта на климатичните промени. Президентът на Световната метеорологична организация Абдула Ал Мандус отбеляза доброто сътрудничество с българската научна общност в дейностите на международната организация и заяви готовност за надграждане на съвместните ангажименти в тази област.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.