"След като техническият дефект по свързване на платформата за регазификация на втечнен природен газ до Александруполис е отстранен, терминалът ще бъде въведен в експлоатация на 1-ви октомври 2024 година. Вече са приключили и всички лицензионни процедури“.
Това потвърди енергийният министър Владимир Малинов, който заедно с представители на проектната компания „Газтрейд“ С.А. инспектира приключилите дейности по съоръжението на място, на борда на платформата в Александруполис, Гърция,1 съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
Съгласно първоначално одобрения от акционерите график терминалът трябваше да бъде въведен в експлоатация през месец април 2024 г. След започване на дейностите по свързване на платформата за втечнен газ с газопровода бе констатиран дефект - наличие на вода в тръбопровода. Техническата неизправност бе отстранена чрез използване на т. н. „неинтрузивен метод“, чрез подаване на газ по контролиран начин от платформата за регазификация до газопреносната система на Гърция. Това не е наложило допълнителни финансови разходи по проекта.
„Очаква се до 15-ти август всички компании, които ще доставят втечнен природен газ до терминала, да заявят броя на каргата. До края на месец август ще са разпределени и точните слотове за тези компании“, коментира министър Малинов.
Той подчерта, че въвеждането в търговска експлоатация на терминала в Александруполис на 1-ви октомври ще съвпадне и с началото на предстоящата газова година. „Началото на търговската експлоатация на терминала тази есен ще даде конкурентно предимство и ще гарантира сигурност на газовите доставки за предстоящия зимен сезон за региона на Югоизточна Европа с оглед потенциалното спиране на транспортирането на руски природен газ през украинска територия от началото на следващата година“, акцентира министър Малинов.
Проектът е от стратегическо значение, като ще осигури важен коридор за доставка на втечнен природен газ от алтернативни източници за целия регион.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.