Не би трябвало България да закъснее с номинациите за еврокомисар, тъй като в момента имаме действащ министър-председател. На това мнение е първият български еврокомисар Меглена Кунева.
По думите ѝ разговорите за това какъв да бъде ресорът и кой да бъде комисарят започват отдавна. Още с гласуването на кандидатурата на Урсула фон дер Лайен, каза тя в "Денят ON AIR".
"Нормално, всички страни, особено страни със самочувствие, са казали, че ще дадат подкрепа, но в замяна искат добре балансирано портфолио. Можем да искаме всичко, въпросът е, че не знаем къде България има интерес. Убедена съм, че Фон дер Лайен вече се е срещала с някои от предложените кандидатури. Не е хубаво да има празно място около масата, когато става въпрос на Колежа на комисарите", коментира Кунева пред Bulgaria ON AIR.
За кой ресор може да се бори България?
"Всичко е възможно да се направи. Съседна Румъния имаше земеделие и транспорт. Страна като Гърция заяви своите интереси, свързани със Средиземноморието. Проблемът при нас е, че ние си казваме колко е зле, друга част ще си кажат "какво толкова". Оставяме твърде голямо поле някой друг да решава вместо нас. Следващият комисар трябва да може да общува и да направи силна комуникация за Европа, за ЕС. ЕС губи популярност в България", смята гостът.
Има политически решения в Колежа на комисарите, но преди това има внимателно разглеждаща администрация, напомни Кунева.
"Никой няма да си сложи подписа, ако не е сигурен, че всичко е както трябва. После има контрол. Не желаят да поемат риск. Ние това искаме от нашата държава", поясни тя.
"Съвсем скоро ще отидем пак да гласуваме. Комуникацията е важна. ЕС няма интерес от това страните да стоят на едно място, да се връщат назад и да останат в бедност. Ние имаме административен проблем. Нашата администрация не е слушана, уважавана и отвръща с минимални усилия, услуги. Къса се връзката между политическите кабинети и администрацията. В много страни в общините в реално време показват как се харчи бюджетът. ЕС може да наложи контрол на средствата, които дава, не над нашите. Досега имаме комисари само жени", подчерта Кунева.
Тя допълни, че който и да заеме поста, трябва да е добър комуникатор и да вярва в ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Студентските и еднофамилните жилища са най-предпочитани от инвеститорите в имоти в Европа
Един месец след началото на войната срещу Иран Тръмп е изправен пред труден избор
Манията по Chanel показва, че индустрията на луксозните стоки следва положителен импулс
Руското пристанище Уст Луга понесе нови щети при украински атаки с дронове
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Хутите влязоха във войната в Иран с атаки срещу Израел, САЩ изпратиха пехотинци в региона
След коварната диагноза левкемия: История за втори шанс на живот
Внимавайте в гората: Мечките са активни след зимния си сън
Жената, намушкала четирима в София: Не харесвам германци
ЦИК открива нови места за гласуване извън ЕС за българите
Обедна прогноза
Тер Щеген чака дете от секси педагожка + СНИМКИ
Иван Иванов с втори триумф при мъжете
Гранд купува вратаря на ЦСКА, от засада дебне и клуб на боса на Гьозтепе на Мъри Стоилов
Веласкес с голямо признание за Лудогорец
Георги Иванов изригна заради атаката към националния отбор
Тежък удар за България преди финала с Индонезия
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Жената, наръгала четирима в София: Направих го в интерес на обществото
Разработва се мобилно приложение за проверка на въвеждането и правилното изчисляване на резултатите
Населението на България намалява, жилища се строят, но остават празни
БАБХ иззе тонове преопаковано месо с изтекъл срок на годност
Трайков: България има основания да очаква удължаване на дерогацията за "Лукойл"
"Алфа Рисърч": "Прогресивна България" събира 30,8% от вота, ГЕРБ - 21,2%, ПП-ДБ - 11,1%
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите