Парламентът прие на първо четене промените в Конституцията, свързани с членството на България в ЕС, съобщи БТА.
Промените са приети с 211 гласа "за", двама независими депутати "против" и без "въздържали се. За да бъде приет на първо гласуване законопроектът, бяха необходими гласовете на три четвърти от всички народни представители, или най-малко 180 гласа "за".
След гласуването на промените председателят на парламента Огнян Герджиков прекрати заседанието, след като целият пленарен ден бе посветен на обсъждането на промените в основния закон.
Измененията предвиждат чужденци и чуждестранни юридически лица да могат да придобиват право на собственост върху земя, при условията, произтичащи от присъединяването на България към ЕС, или по силата на международен договор, влязъл в сила за България, както и чрез наследяване по закон.
Според промените парламентът ще ратифицира с не по-малко от две трети от гласовете на всички народни представители
международните договори, които предоставят на ЕС правомощия, произтичащи от българската Конституция.
Министерският съвет ще трябва да информира Народното
събрание по въпроси, отнасящи се до задължения, произтичащи за България от нейното членство в ЕС. Когато участва в разработването и приемането на актове на ЕС, кабинетът ще трябва предварително да информира парламента и да дава отчет за своите действия, е записано в проекта за промени в основния закон.
Според измененията, ако е предвидено в международен договор, влязъл в сила за България, български гражданин ще може да бъде предаден на друга държава, или на международен съд, за целите на наказателно преследване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.