Според агенция АССА-М през април продължава тенденцията за покачване на рейтинга на БСП и НДСВ в София. Това сочат данните от представително за столицата изследване на агенцията, направено в периода 23-28 април сред 930 души, съобщи Михаил Мирчев от АССА-М, цитиран от БТА.
На въпрос за коя партия бихте гласували, изследването регистрира 22 процента за БСП и 13 за НДСВ, но филтрите показват и при двете политически сили между 2-3 на сто скрит вот и затова агенцията дава за БСП 24 на сто, а за НДСВ 15 на сто, каза социологът.
През февруари тази година 20 на сто от анкетираните казват, че биха гласували за БСП, а през септември 2003 г. - 14 на сто. През февруари 11 на сто от столичани заявяват, че биха гласували за НДСВ, а през септември 2003 г. - 4,2 на сто. По думите на Михаил Мирчев в момента НДСВ е във възможно най-активния си период на набиране на електорална мощ и въпросът е докъде ще
достигне тя.
Данните от проучването сочат, че има процес на възстановяване на рейтинга на СДС. 12 на сто от столичани казват през април, че биха гласували за СДС, докато през февруари те са били 9 на сто. За ДСБ, както и през февруари, биха гласували 7 на сто от анкетираните.
Директният рейтинг на ДСБ е стабилизиран около едно число и не се е покачил, но все пак партията е с усещането, че е във възход, посочи Мирчев. Според социолога общата тенденция за ССД е катастрофална. През април 1,9 на сто от столичани казват, че биха гласували за ССД.
БЗНС -НС получава 0,7 на сто подкрепа, ВМРО - 0,5 на сто, а Новото време - 1 процент, сочи проучването. То показва, че един процент от анкетираните биха гласували за Евророма.
Михаил Мирчев отбеляза, че трудно се влиза в ромските квартали и реално този процент е удвоен. По думите му Евророма има голям шанс да влезе в парламента самостоятелно.
Данните на агенцията показват, че има общ процес на ориентация към големите партии, който ще тече до изборите и това намалява шансовете на малките политически сили. 60 на сто от интервюираните посочват, че ще гласуват за големите партии, докато през февруари те са били 52 на сто.
Според проучването през април около 60 на сто от хората заявяват, че ще гласуват на изборите.
В отговор на въпрос Михаил Мирчев каза, че очаква резултатите от изборите в София да бъдат близки до данните от проучването. По думите му БСП може да добави още не повече от 1-2 процента към резултатите си. Според него при НДСВ нещата са по-неясни, там нарастването може да бъде и с повече проценти, но
може и в един момент да има стабилизиране.
Реалните резултати на политическите сили в столицата ще бъдат близки до тези. Ако има някаква промяна на електоралното разпределение, то ще тече в много по-голяма степен в провинцията, където неубедителността на партийните листи на много места е крещяща, допълни социологът.
Мирчев отбеляза, че докато в провинцията средното поколение и младежкият компонент набъбва в левицата, в София това става по-бавно, но след 3-4 години трябва да има олевяване и на столицата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.