Представители на новото правителство направиха много противоречиви изказвания по големите енергийни проекти, както се оказа – без да са се запознали добре с проблемите.
Видимо неподготвен беше и премиерът Борисов за разговора с колегата си Владимир Путин.
Ситуацията около нас се развива много динамично – разговорите, например, между Русия и Турция, заявките на други страни за присъединяване към „Южен поток”, предстоящите решения на форума в Копенхаген изискват действеност и ефективност в работата на институциите.
Това пише президентът Георги Първанов в обширен материал, публикуван на интернет страницата му.
В настоящата статия предлагам доразвитие на някои от основните насоки и конкретни действия, които да бъдат предприети от българските институции. Искам да кажа – когато консенсусът е непостижим, са необходими воля, характер и прагматизъм; трябва лидерство в енергийната ни политика, пише още държавният глава.
Първанов зове кабинетът "Борисов" за приемственост към кабинета "Станишев", що се отнася до енергийната стратегия и политика на България.
Нашата страна трябва да потвърди волята си за участие в големите проекти за пренос на природен газ. И "Набуко", и “Южен поток” са необходими за европейската енергийна сигурност и отговарят на националния ни интерес.
Една непремерена, мудна и неаргументирана българска политика може да доведе до реалната възможност проектите да заобиколят България (както вече се е случвало с проекта “Син поток”).
Не може да не ни смущават обърканите позиции и послания на правителството относно съдбата на проекта АЕЦ „Белене” и за бъдещето на ядрената ни енергетика.
Правителството не само е в правото си, то е длъжно да анализира досегашните дейности по реализацията на проекта, да отстрани нередностите, да търси наказание за злоупотребите.
Необходима е висока степен на прозрачност при реализацията на проекта „Белене”.
Кризата не е аргумент срещу, а в полза на строителството на „Белене”.
В условия на криза е нормално да се пести, но това трябва да става за сметка на многобройните излишни разходи в държавата.
Инвестиции в големите инфраструктурни проекти, включително и в „Белене”, могат да бъдат необходимия „локомотив”, който да ни изтегли икономически и социално от кризата. Не да чакаме пасивно тя да приключи в Америка и Европа.
Впрочем, ако правителството месеци наред умува за тези 500 милиона, които са нужни за „Белене” през тази година, то как така реши за броени минути да деблокира проекта „Горна Арда”, чиято стойност е също 500 млн. евро? Тази бързина не се ли обяснява с доскорошното положение на министъра на икономиката и енергетиката като представител на основна фирма изпълнител?, пита Първанов и продължава:
Строителството на АЕЦ „Белене” трябва да продължи, защото това е стратегически проект за енергийната и като цяло за националната ни сигурност.
Накрая държавният глава завършва с думите:
Изборната кампания свърши, време е да се доказват управленски качества и умения. Гневният изборен патос вече не върши работа.
Лидерът не е длъжен да знае всичко. Но трябва дотолкова да влезе в материята, че да може да взема „информирано и мотивирано решение”.
Има и друг път – незнанието, липсата на воля да се прикриват с измислени скандали. Докога? И на каква цена?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.