"От момента, в който станах премиер, започнаха да търсят какво да кажат против. Първо се опитаха да кажат, че съм бил испански гражданин. Оказа се глупост. Второ, че съм комарджия. През 72-годишния си живот съм стъпвал три пъти в казино и то за да видя, като спектакъл, какво е това и то е документирано от камери. И играч не съм.
След това имаше приказки и за това, че съм руски агент и какво ли не още... А за имотите - той дойде да си прибере имотите. Аз мога ли да си прибера имотите в един куфар и да си отида в Мадрид с тях.
Тези имоти бяха ли на народа през тези 50 години? Властта си ги прибра. А след това трябваше да останат, без да бъдат стопанисвани.
Кое е по-хубаво?! Да харча пари и да се грижа за тях или да останат безстопанствени. Всичко това е част от една митология, злоба, завист, апетити...".
Това казва в интервю за израелския вестник „Маарив” бившият премиер Симеон Сакскобургготски.
На въпроса, че критиките в България към него са най-вече свързани с това, че се е завърнал не за да даде, а да вземе, той отговаря:
"Критиката е право на хората, но за сметка на всеки един. Аз гледам по друг начин на нещата - ако са градивни критики, неща които могат да бъдат обсъдени, е друго нещо, но ако са безпочвени клюки, е за сметка на самия човек.
Например през 1998 година, когато Конституционният съд реши, че като български гражданин имам право на реституция, никой не възрази.
Когато дарихме 90 хектара на Община София, никой не каза „Чакай, бе, това не е твое”. И всичко беше чудесно. Но..."
Според Сакскобургготски българите не оценяват и не уважават направеното от правителствата след края на комунизма.
"Постигнатото е невероятно, с голяма бързина влязохме в Европейския съюз, от който до сега бяхме напълно изолирани. Трагедията е, че има определена носталгия по миналото, когато всичко бе просто и лесно. Държавата се грижеше за всичко, хората имаха почти еднакви възможности и се подчиняваха на заповедите. Когато трябва да си отговорен за действията си, цената расте и изведнъж има повече недоволни".
Интервюто на Сакскобургготски е дадено по повод 100 г. от освещаването на централната синагога в София. Автори са Били Москона и Хени Берлер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.