От началото на тази година се реализират пилотни проекти за разделно събиране на отпадъците в черноморските общини, Добрич, Русе, Кюстендил, но най-добре върви проектът в Карлово. По думите на Арсенова, общините имат теоретична готовност да изпълнят директивата, записана в задълженията на страната ни по глава 22 от преговорния процес, 90 на сто от общините са приели стратегия за опазване на околната среда, 96 на сто от тях вече имат свои екопатрули.
До 2015 година трябва да приключи процесът за организация на управлението на отпадъците, включително и изграждането на нужната за това инфраструктура. Парите за финансиране са заложени във финансовите програми по време на преговорния процес с ЕС, те са разчетени от няколко източника. Основните средства ще предоставят предприсъединителните програми. Допълнително идват от екотаксите, държавния бюджет и донорски програми на страни-членки на ЕС.
През тази година трябва да бъде готова националната стратегия за намаляване на биологично активните отпадъци, чийто проект се разработва с помощта на германското федерално Министерство на околната среда. Чрез нея ще се направи оценка и прогнози за рециклиране и оползотворяване на отпадъците, а после ще се прецени каква инфраструктура е нужна. Общо 6 са подадените до момента проекти за компостиране - третиране на биологично активните отпадъци в страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.