"След като нашите партньори в парламента са го направили, след като президентът се изложи по този начин, ако не ги подкрепим, това означава какво?! И сега мен ме поставя отново в деликатна ситуация – как ГЕРБ да не подкрепи нашите партньори в парламента? Утре нали от тях ще искаме да ни подкрепят бюджета".
Така премиерът Бойко Борисов отговори пред БНР дали ГЕРБ ще подкрепи исканията на ДСБ и "Атака" за импийчмънт на държавния глава.
Попитан как вижда изхода от възникналата ситуация с искането за отстраняване на държавния глава, Бойко Борисов предложи като първа стъпка президентът да се извини.
"Да излезе президентът да се извини на всички и да имам основание да отида при тях, една по една политическите партии в парламента, и да ги помоля да оттеглят искането. Но той трябва да ми даде основание да го направя", каза още Борисов.
Процедурата по импийчмънт може да бъде приложена, ако държавният глава не спазва задълженията си по конституция. Те са изброени в член 98 на основния закон.
Президентът дължи обяснение пред Народното събрание защо назначава или освобождава дипломати зад граница.
Като главнокомандващ трябва да представи и мотивите си за изпращането на контингент в размирен район и т.н.
До момента държавният глава се е отчитал пред НС единствено през далечната 2003 г. за изпращането на български контингент в Ирак.
За да стигне изобщо до Конституционния съд въпросът за предсрочното прекратяване на правомощията на държавния глава, всички дясноцентристки сили в Народното събрание трябва да се обединят.
За инициирането на процедура по импийчмънт са необходими 60 гласа, а за приемането й – квалифицирано мнозинство от 160 гласа.
В момента ГЕРБ+Сините+Атака+РЗС имат 162 депутатски гласа.
Хората на Яне Янев обаче все още не са решили дали ще подкрепят такова искане, защото искат категорични данни, че Първанов е нарушил конституцията.
Това не е първият път, в който политици искат импийчмънт на Георги Първанов.
В края на мандата на тройната коалиция имаше един неуспешен опит. Тогава СДС поиска предсрочно отстраняване на държавния глава, защото не спазва задълженията си да свиква регулярно Консултативния съвет по национална сигурност.
Премиерът определи още като "махленски" скандала около отзоваването на посланиците ни от Турция и САЩ, който изостри отношенията между правителството и президента.
Той подчерта, че е оставил широко отворена врата за изход от ситуацията, но Първанов е предпочел да продължи да нагнетява напрежението.
"Президентът с непремерените си действия създава реална опасност за реалната политическа ситуация в една държава. Точно когато ни трябва много спокойствие да работим в Европа, виждате и за еврофондовете, и отношението на хората към нас, ние влизаме в една политическа криза с него. Защо – защото неговите авери сме ги върнали, които провалиха изборите в Турция. Срам ме е за такава махленска работа, да се стига до такива процеси", каза още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.