IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще го импийчват ли, или няма да го импийчват?

Размисли на политици и експерти по казуса "Първанов"

А де? Снимка: Булфото

А де? Снимка: Булфото

„Трябва да се види дали Георги Първанов, като лидер на БСП, е участвал и е поискал помощ при сделката с Ирак „Петрол срещу храни“, обяви в ефира на националната телевизия съпредседателят на парламентарната група на ГЕРБ Искра Фидосова.

По думите й това не е основание за искане за импийчмънт, тъй като в този период Първанов не е бил президент на България.

Според Фидосова обаче има нарушения на конституцията във връзка с предложенията, изпратени от Министерския съвет, за освобождаване на ръководители на дипломатически представителства.


Искането на правителството да бъдат отзовани двамата ръководители на мисиите в САЩ и Турция било едно от тях.

Посланикът в Турция е бил длъжен да организира целия изборен процес, но през последните дни „са открити множество нарушения именно в изборния ден и това е мотивът за исканото отзоваване“.

В случая с посланика ни в САЩ Фидосова обясни, че основен повод за отзоваването е „изчезването на чувала с бюлетините”.

„На България не й е нужна процедура по импийчмънт, тъй като тя е тежка и ще повлияе негативно на имиджа на страната.

Надявам се, че ще намерим воля и желание всеки един от нас да преразгледа своята позиция“, допълни Фидосова и призова президента Първанов поне веднъж да се яви в парламента, за да информира народните представители по важни въпроси, свързани с националната сигурност.

Не сравнявайте случая на Бил Клинтън и този на Георги Първанов
„Политическата страна в случая е много важна, но от правна гледна точка нещата не са толкова ясни. В случая трябва да се кажат две неща: в конституцията има две основания за отстраняване от длъжност – държавна измяна, където няма никаква яснота, и нарушаването на конституцията, където има много пълномощия на президента“.

Това пък заяви пред bTV бившият конституционен съдия Димитър Гочев.

„Президентът е този, който назначава и отзовава посланиците. Това го прави той, трябва да има предложения от страна на МС. Той може да не назначи или пък да отложи назначаването на един посланик, но това не е нарушение.

Според мен в този случай не може да се говори за нарушаване на конституцията“, коментира той.

Гочев допълни, че не може и да се прави сравнение между случая с импийчмънта на американския президент Бил Клинтън, който излъга пред съда за любовните си афери, и този в България, каза още Гочев.

Според него не Конституционният съд, а съдът може да отстранява, ако има нарушения.

„Става въпрос за поредния политически екшън, който продължава вече няколко месеца. Но като политически процес това не е за подценяване.

Трябва да се види дали от страна на ГЕРБ това не е опит за овладяване на цялата власт в държавата“, коментира и Янаки Стоилов от БСП. 

----------

Процедурата по импийчмънт може да бъде приложена, ако държавният глава не спазва задълженията си по конституция. Те са изброени в член 98 на основния закон.

Президентът дължи обяснение пред Народното събрание защо назначава или освобождава дипломати зад граница. 

Като главнокомандващ трябва да представи и мотивите си за изпращането на контингент в размирен район и т.н.

До момента държавният глава се е отчитал пред НС единствено през 2003 г. за изпращането на български контингент в Ирак.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата