С широко представителство на екологични и земеделски неправителствени организации започна обсъждането на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за генетично модифицираните организми (ГМО) на съвместно заседание на Комисията по околната среда и водите и Комисията по земеделието и горите в парламента.
Шест представители на неправителствените организации участват в заседанието.
"Целта на обсъждането е вносителите, депутатите и членовете на комисиите, да чуят предложенията по текстовете на приетия на първо четене законопроект", обясни председателят на земеделската парламентарна комисия Десислава Танева.
По думите й след приемането на законопроекта на първо четене в Народното събрание дебатът се е изместил за това вредни ли са или не генетично модифицирани храните – "нещо, което изобщо не е обхват на законопроекта”.
На заседанието присъства и министърът на околната среда и водите Нона Караджова, тъй като МОСВ е вносител на законопроекта.
В началото министърът подчерта, че в измененията не се включват случите на продажба и пускане на пазара на генетично модифицирани храни и генетично модифицирани фуражи.
В самия законопроект обаче изрично е записано, че неговият обхват не изключва Закона за храните и Закона за фуражите, които уреждат ГМО храните и фуражите.
Веселина Ралчева, председател на Българската асоциация за биопродукти, обясни на заседанието, че България има добър имидж на страна с чисти и екологични продукти и самият факт, че се говори за либерализиране на режима с ГМО ще повлияе за българските пазари.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.