Писмото от страница и половина от Главна дирекция "Разширяване" на Европейската комисия, подписано от главния директор Фабрицио Барбасо, е част от нормалната мониторингова процедура, в която попада всяка страна във времето от приключване на преговорите до присъединяването към ЕС, коментира днес в Русе министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.
Писмото е получено в министерския кабинет по факс на 10 юни от посланика в Брюксел Станислав Даскалов и се очаква утре официално да пристигне с дипломатическата поща в Министерството на външните работи.
Положителното в писмото е, че в третия обзац отново се потвърждава датата януари 2007 година за присъединяване на България, смята Меглена Кунева.
В писмото на Главна дирекция "Разширяване" от общо 29 теми са посочени забележки по пет от тях за България пред присъединяването: Свободно предоставяне на услуги; Дружествено право; Земеделие; Околна среда и Правосъдие и вътрешен ред, изброи министър Кунева. Тя припомни, че Полша при последния си мониторинг е имала 8 слаби области, Унгария и Полша - по четири и най-малко са били посочени за Балтийските страни - по две.
Слабостите на българския присъединителен процес са много добре известни на всички политици у нас, тъй като по думите на Меглена Кунева тя ги е докладвала в Народното събрание още през март 2005 година. Тези области не са много и не са такива, че да
задействат в този момент предпазната клауза, каза министърът по европейските въпроси.