Председателят на Народното събрание Цецка Цачева призова страхът от генетично модифицираните организми (ГМО) да не се превръща в политика.
Тя присъства на извънредното заседание на парламентарната комисия по околна среда и води, на което бяха обсъдени промените в Закона за ГМО.
Депутатите от комисията отложиха за заседанието си в четвъртък гласуването по промените в най-спорните текстове в закона - чл. 79 и чл. 80.
Нека не отричаме всичко, което е ново и не ни е познато, призова още председателят на парламента.
Тя определи като разбираем страхът от ГМО, но апелира към отговорна оценка докъде, колко и как могат да бъдат защитени хората и идващите поколения.
В сряда депутатите от комисията по околна среда приеха предложението на зам.-министъра на околната среда Евдокия Манева отстоянието на територии с ГМО от терени с биоземеделие да е 7 километра, а от постоянните пчелини – 10 км.
Решението вече е факт въпреки настояванията на природозащитните организации отстоянията да са минимум 30 км.
Избраниците ни подкрепиха и предложението за по-големи или отличаващи се букви върху етикетите на продуктите, които указват съдържанието на генетично модифицирани организми (ГМО) в тях.
След като изслуша изказванията на депутатите и на неправителствените организации, министърът на околната среда и водите Нона Караджова обясни, че от министерството са доволни от приетите предложения.
"В момента на територията на цялата страна е разрешено отглеждане на видовете ГМО, разрешени в ЕС, и никой не си е задал въпроса къде летят пчеличките. Това надминава всякакви граници на отговорно поведение", коментира министърът Нона Караджова.
Преди седмица депутатите от комисията решиха да се забрани отглеждането на генномодифицирани организми у нас за срок от 5 години.
Мораториумът обаче ще се запише в отделен акт на парламента, а не в Закона за генномодифицираните организми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.