“В условията на криза вдигането на ДДС не е добро за никого – то ще удари и бизнеса, ще удари и потребителите - като вдигнеш с 2 процента ДДС, как се акумулира всичко върху водата, бозата, доматите, ластика, щората и вафлата. В това отношение няма нужда от рязко движение", обяви лидерът на КНСБ Желязко Христов след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев също се обяви принципно против вдигането на налога, но подчерта, че “ако фискът е в криза, това е най-справедливия данък”.
Данев поиска да се намали субсидията, която получават политически партии.
Парите за парламентарно представените партии да бъдат по-малко с 15%, поискаха социалните партньори.
“Ние отправяме апел към политическите партии да споделят част от тежестта на кризата”, апелира президентът на КНСБ Желязко Христов.
Той изтъкна, че политическите партии у нас консумират 50 милиона лева годишно.
И представителите на синдикатите, и тези на бизнеса бяха категорични, че мерките срещу кризата вече закъсняват и трябва възможно най-скоро да бъде дадено началото им.
Целият национален съвет е обединен в тезата за временно замразяване на държавно регулираните цени до края на годината.
Именно поради тази причина на продължаващото в сряда заседание ще има и представители на комисията регулатор ДКЕВР.
Веднага след разговорите вицепремиерът Симеон Дянков отказа коментар за срещата с думите "стигнахме до много ползотворни решения".
Финансист №1 бе лаконичен, защото бързаше за среща с представители на бизнеса.
Там обаче той обяви, че е наложително да се реши кои от предложените мерки са добри и кои няма смисъл да бъдат обсъждани.
"Раздали сме работен вариант на мерките, върви и дискусия в Съвета за тристранно сътрудничество", каза Дянков.
Той обобщи, че мерките са насочени основно към повече приходи в бюджета и от друга страна, към намаляване на разходите.
Финансовият министър заяви, че трябва да се съберат 1,5 млрд. лв. допълнителни приходи в бюджета.
Той представи на работодателите мерките за подкрепа и устойчив растеж на българската икономика, като сред тях е и повишаването на ставката на ДДС с 2% за една година, което ще донесе в бюджета допълнителни приходи в размер на 540 млн. лв.
Създаването на нормативна база за ускорена продажба на емисии по Протокола от Киото и ускореното приемане на Националния план за преразпределение на квотите за търговия от фирмите с CO2 е друга мярка, която ще донесе допълнително 200 милиона лева в държавния бюджет, сочат разчетите.
Според финансовото ведомство премахването на възнагражденията за участие в междуведомствените комисии и работни групи ще спести 10 млн., а свеждането до минимум на гражданските договори и договорите за консултантски услуги - още 15 милиона лева.
Премахването на паричните суми за облекло на работещите по трудово правоотношение за 2010 година ще намали разходите с още 70 милиона лева, уточни вицепремиера.
"Има някои мерки, които са добри за развитието на бизнеса и на банковата система, макар и да не водят до повече приходи или намаляване на разходи", каза още Семон Дянков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.