IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Искахме да е хубаво, а то е както винаги

ЕК излезе с междинния доклад за напредъка на България

Искахме да е хубаво, а то е както винаги

Европейската комисия разкритикува България за лоши резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта.

В междинния доклад на ЕК, представен днес в Брюксел, пише, че страната ни трябва да укрепи капацитета на съдебната си власт, за да покаже конкретни резултати при знакови дела.

Все пак документът хвали правителството, че през последните шест месеца е предприело важни инициативи, които показват воля за реформи.

Докладът обаче обръща внимание на все още „лошите резултати по отношение на съдебната система и функциите й да разследва, преследва и съди за корупция и организирана престъпност“.

В Брюксел смятат за похвални инициативите за подобрения в Наказателно-процесуалния кодекс, които да съкратят съдебното производство.

Похвално е също така, пишат от ЕК, че повече дела за корупция по високите етажи на властта се следят в рамките на мониторинга на съдебната практика, но въпреки това някои важни дела все още протичат неоправдано бавно.

ЕК не пропуска да отбележи, че през втората половина на 2009 г. репутацията на съдебната система у нас е подкопана от подозрения за тежка корупция при назначения на висши длъжности (скандалът с Красьо Черния - бел. ред.).

Въпреки че напоследък се докладва за редица нови разследвания и повдигнати обвинения за корупция по високите етажи на властта и организирана престъпност, забавянето при важни дела продължава, отчитат от комисията.

От там отбелязват, че от предишния доклад от средата на 2009 не е произнесена нито една присъда по знаково дело.

Като положително развитие се оценяват реформите в НАП и Агенция Митници.

Какви трябва да са следващите стъпки пред България?

Комисията призовава България да активизира още повече усилията си за реформи, за да постигне конкретни, измерими и съществени резултати.

Реформите, препоръчани от ЕК през юли 2009 г., трябва да се превърнат в национален приоритет и да бъдат предприети в повече области, за да се постигне пълно реформиране на съдебната власт.

България следва да продължи усилията си за реформиране на наказателните процедури и по-категорични действия за конфискуване на имущество.

Освен това България трябва да укрепи капацитета на съдебната власт, за да покаже конкретни резултати при знакови дела.

Какви са шестте препоръки към България?

1. Приемане на изменения в Конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.

2. Гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес чрез приемане и прилагане на нов Закон за съдебната власт и на нов Граждански процесуален кодекс.

3. Продължаване на реформата на съдебната власт с цел повишаване на професионализма, отчетността и ефективността.

4. Провеждане на професионални и безпристрастни разследвания по обвинения в корупция на високо равнище. Огласяване на имуществото на високопоставени длъжностни лица.

5. Вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното управление.

6. Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците.

"Не правим политически оценки за правителства и министър-председатели", категоричен бе говорител на ЕК при представянето на междинния доклад за България

"Не това е целта на този доклад. Виждаме ангажимент към реформи и признаваме това в него", допълни Марк Грей.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата