Обмисля се нов модел за заплащане в администрацията, обяви финансовият министър Симеон Дянков след редовното заседание на правителството.
“Основната цел на реформата е държавната администрация да е по-гъвкава”, коментира финансист №1.
Той поясни, че се обмисля предложение за премахване на бонусите от всички администрации, които са свързани със събираемостта на такси и глоби.
“В момента има 19 институции – и министерства, и второстепенни разпоредители на бюджетни кредити, в които допълнителното финансово възнаграждение е обвързано със събираемостта на таксите и глобите. Предлагаме това да се премахне изцяло”, обясни Дянков.
Освен това се предлага метрична скала за определяне на работните заплати по холандски модел.
По този начин хората, които влизат със сравнително малко опит в администрацията, ще могат да имат повече гъвкавост, да могат по-бързо да вървят напред в йерархията.
Дянков подчерта, че има министерства, в които основната заплата е малко над половината от това, което получават служителите.
Нпример шеф на дирекция получава 1082 , а средното заплащане в министерството е 1940 лева.
В МВР и Министерството на отбраната близо 95% от цялото възнаграждение е съставено от твърдата заплата.
В Министерството на финансите и Министерството на регионалното развитие около 40% от цялата получавана от служителите сума е твърда заплата.
“Нашето предложение е в рамките на година това да се изравни, изключение правят МО и МВР, където това ще отнеме повече време”, обясни Дянков.
Крайната цел е да се постигне 75% от възнаграждението да е твърда заплата.
Официалната статистика сочи, че към края на март в администрацията работят 440 000 души, от които 61 000 работят в МВР, а около 291 000 – в друга администрация.
Във всички министерства работят 9073-ма души, в общинската администрация – 23 297 души. “Във всички министерства в момента работят по-малък брой хора в сравнение с началото на мандата”, коментира финансовият министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.