IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Европа умува как да предотврати следваща криза

Ново законодателство за общоевропейски надзор на агенциите за кредитен рейтинг

Европа умува как да предотврати следваща криза

Като част от одобрената през миналата година от европейските лидери нова система на ЕС за наблюдение на финансовия сектор вече бяха планирани проектоправила за агенциите за кредитен рейтинг. Предложените мерки обаче идват на фона на нови призиви за по-строг контрол на тези частни компании.

Инвеститорите разчитат на рейтинговите агенции да им предоставят информация за риска на дадени активи. Агенциите са много важни за стабилността на финансовите пазари и имат огромно въздействие върху наличието и цената на кредитите. Критикувани са, че са допринесли за финансовата криза, като са подценявали рисковете, а неотдавна и за кризата с обществения дълг на Гърция.

Засега по-голяма част от финансовия надзор се извършва на национално равнище. Новата система предлага основаването на Европейски надзорен орган, който да упражнява пряк и единствен контрол върху агенциите за кредитен рейтинг, регистрирани в ЕС, включително върху европейските клонове на агенции, разположени извън Съюза. Седалищата на три от най-известните агенции – Fitch, Moody's и Standard & Poor's – се намират в Ню Йорк.

По силата на предложените днес мерки органът, отговарящ за ценните книжа, който се очаква да започне работа до 2011 г., ще разполага с правомощия да започва разследвания, да извършва проверки и да налага наказания и глоби. Кредитните институции, банките и инвестиционните компании ще трябва да предоставят информация на рейтингови агенции, с които не работят, за да могат тези агенции да изготвят независим рейтинг.

Очаква се централизираният надзор на агенциите да доведе до по-голяма прозрачност на операциите, по-добра защита на инвеститорите и по-голяма конкуренция в сферата на кредитния рейтинг.

Комисията стартира и обществена консултация за правилата за корпоративно управление във финансовия сектор, включително на банки и застрахователни компании. Сред въпросите са начините за контрол на висшия мениджмънт и включване на финансови надзорници в корпоративното управление.

ЕС търси и идеи за това как да се заплаща на банкерите, без да се насърчава прекомерното поемане на рискове. Комисията издаде препоръки относно политиките за заплащане, но от два доклада на ЕС, публикувани днес, става ясно, че много от държавите членки все още не са предприели конкретни действия във връзка с тези съвети.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата