В деня на изборите за 40-то Народно събрание у нас, френският вестник Либерасион публикува статия за „реалното“ положение в България, озаглавена "Влакът на оцеляването".
В материала изключително живописно е описанo как незаконната търговия, която се върти между българи и сърби, е едва ли не, единственото препитание за 7 милиона българи.
Своят разказ Елен Деспик-Попович започва с описание на Централна гара в София като белег за развитието на цялата страна. „Всяка гара е отражение на икономическото положение на страната. Гарата в София не прави изключение. Прашна, разнебитена, с метални скелета, останали от ремонтни работи, които никога няма да бъдат завършени - така изглежда столичната гара. Тя е подслон за голяма група работници на свободна практика, куфарни търговци, носачи- цяло общество, което търси начин да се измъкне от мизерията и безработицата. Пътниците, повечето от които възрастни жени, седят върху сламени сакове и чакат да пристигне влакът на 5-ти коловоз. Това е влакът, които тръгва от Турция, минава през бъдещия член на ЕС България и стига до Словения- член на съюза от 2004 година.“
В подобен стил Елен Попович описва със западняшко снизхождение как две жени - сръбкиня и българка, пътуват през границата, за да продават нелегално в Сърбия собствена продукция- бродирани кърпи, вълнени чорапи и покривки. Много подробно авторката обрисува притесненията на двете жени преди митническата проверка, подкупите, които дават на служителите на реда и обяснението им, че това е нормална процедура в страната. Ще рече човек- същинска Маргьорит Дюрас е тази Елена.
От Фигаро пък разбираме, че цялото българско общество страда от носталгия по тоталитарния режим, но все пак приема преимуществата на ЕС. Във всеки от материалите присъстват, като за разкош, по едно-две родни имена като Милка и Надежда в Либерасион и Илия и Стефан във Фигаро.
Не е ясно по какви причини във френската преса се появяват изключително негативни материали за страната ни, но с приближаване на членството на страната ни в ЕС е добре това отношение да се промени. Вярно, че следизборната обстановка е изключително сложна, но не трябва да позволяваме да се представя България само с негативите си пред света, особено когато същият този свят има същите проблеми като нас!
Но нали помните приказката за треската в чуждото и гредата в собственото око...