IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Калфин ще бори бюрокрацията при легализирането на дипломи от ЕС

Държавната администрация налагала безсмислено сложна процедура

Калфин ще бори бюрокрацията при легализирането на дипломи от ЕС

Евродепутатът Ивайло Калфин събира група за натиск, която да принуди правителството да отмени тромавата процедура за легализиране на дипломи от европейски университети.

Бившият външен министър призовава да бъдат бомбардирани с протестни писма премиера Бойко Борисов, министрите на образованието и на българите в чужбина, както и парламента и Европейската комисия.

Проблемът засяга хиляди българи, които са завършили висше образование в ЕС и искат да станат чиновници у нас. Те са принудени да плащат за заверка на дипломите си между 400 и 500 лв., за да могат да работят в държавната администрация. В същото време частният бизнес у нас не изисква подобна легализация.

Съществуващата в момента процедура предвижда събиране на редица допълнителни документи, уверения и справки, превод при заклет преводач и заверка във Външно министерство. След това висшистите трябва да чакат одобрение на специален съвет към образователното министерство. Проблемът засяга както бакалаврите и магистрите, така и докторантите, от които се изисква дори да преведат и резюмират докторските си дисертации.

В същото време поети от България ангажименти като член на ЕС предвиждат легализацията на дипломи от европейски университети да става автоматично. По силата на Директива № 89/48 на Съвета на ЕС, по която България е страна, наличието на редовна диплома е достатъчно за признаване на квалификацията.

„В ЕС има ясно законодателство, че завършилите европейски университет могат да ползват степента, по която са се дипломирали, без да има допълнителни условия. Европейските директиви, които трябва да се спазват и в България, постановяват, че университетите сами преценяват кога един студент е заслужил да има диплома. Няма какво да преценява българската администрация”, коментира Ивайло Калфин.

Освен това съществуващата процедура може да стане причина срещу България да бъде заведен иск пред Съда на Европейските общности в Люксембург за неприлагане на европейското законодателство. Осъдителната присъда ще означава глоба, която ще трябва да платят българските данъкоплатци, предупреждава депутатът на страницата си в интернет.

„В момент, когато Европейската комисия отправя непрекъснати упреци към България за недостатъчен административен капацитет, т.е. за това, че няма достатъчно квалифицирани и компетентни служители, които да провеждат европейските политики, да усвояват европейските фондове, правителството продължава да налага безсмислени ограничения пред младите професионалисти”, аргументира се Калфин.

По данни на ЮНЕСКО над 50 000 българи учат в чужбина. Най-голямата българска студентска колония е в Германия - около 10 000 души.  По информация на германските власти българите са втората по големина група чуждестранни студенти в страната след китайските.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата