На политическо ниво има консенсус относно интеграцията на ромите. Това заяви министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев пред bTV.
Той обаче изрази съмнение дали по-голямата част от българските граждани подкрепят интеграцията.
„Ако приемем, че усилията, които трябва да положим едно ромско дете да посещава училище, са с 10 или 20% повече от усилията за всяко друго дете, това означава за това да се плати допълнително.
Хванете един човек на тротоара и го попитайте дали е готов да плаща повече данъци за това ромското дете да ходи на училище, при условие че той, с пълно основание, има право да има претенции към качеството на административното обслужване, към образованието може би“, коментира министърът.
Той добави, че специален „ромски фонд“ няма, който би могъл да се използва за интеграционни мерки. Можело обаче да се използват средства по различни оперативни програми на ЕС.
Според Дончев общественото внимание е капризно и се отличава с недълготрайност на интереса. Той беше категоричен, че след няколко седмици блок 20 например ще бъде забравен.
"Ако ромите искаха техните деца да ходят на училище, ние нямаше да имаме проблеми и нямаше да разговаряме на тази тема", подчерта министърът, според когото ромският етнос "не гори от желание" да се интегрира.
"Проблемът не може да бъде решен с магическа пръчица, нито може да бъде решен бързо. Интеграцията, а тя е единствената алтернатива, не е процес, който би се случил за година или две. Отнема десетилетия", смята Томислав Дончев.
"Това е битка. Всяко дете, задържано един ден повече в училище, е голяма победа", отбеляза още министърът.