"Вярата не може да бъде усвоена по академичен път – било то в училище или на университетската скамейка".
Така министърът на образованието Сергей Игнатов коментира настояването на Българската православна църква за въвеждане на задължително изучаване на религия в училищата.
Според него това, което трябва да направим като общество, е да призовем в неделния ден вярващите семейства, празнично облечени, да посетят храма.
"Хубаво е там да има и беседи, за да започне една поредица от стъпки, които ще доведат до развитие и възстановяване на тези неделни училища.
Предстои един дълъг път на възвръщане на ценностите в нашето общество и мисля, че това което обществото трябва да направи, е да помогне на църквата, защото когато храмовете са пълни, тогава има основание да обсъждаме и други въпроси", посочи министърът.
По думите му неделни беседи могат да се правят във всеки храм.
"Църквата и обществото трябва да бъдат активни, така ще се възстанови вярата", каза Игнатов.
Според него, за да се въведе вероучение в училище, трябва да има дискусия и съгласие по този въпрос.
"Нормативната уредба не позволява в хода на учебната година да се правят промени", напомни министърът.
Игнатов ще внесе за обсъждане през следващата седмица в Министерския съвет петицията на Светия синод на БПЦ, в която се настоява за въвеждане на задължителното обучение по религия.
Концепцията на Светия синод предвижда да се изучава в училище религия-православие, както и да има профили религия-ислям, религия-католицизъм, а за учениците, които не желаят да имат религиозно обучение, да има предмет етика.
В рамките на кампанията "Българското училище на 21-ви век", свързана с подготовката на нов Закон за училищното образование, един от обсъжданите въпроси ще е за задължителното обучение по религия, за да видим нашето общество как ще се произнесе по тази тема, отбеляза министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.