"Питам се дали не е време да се поучим от примера на азиатските държави, където разпространението е много по-слабо, отколкото в Европа", запита председателят на Българския лекарски съюз, доктор Иван Маджаров, пред NOVA.
По думите му мерките, които са взети от държавата по препоръка на кризистния шаб са достатъчни, въпросът е да се изпълняват,.
"Ако всички се приберем рязко и останем 15 дни вкъщи, вероятно това ще има ефект. Сега увеличаването е като в условия без карантина. Стойте на разстояние, разхождайте се навън в хубавото време по двама, не повече. Все още може да се разхождаме навън", допълни д-р Маджаров.
Той обясни сложната обстановка в Италия с прекалено дългия период на леки мерки.
"Вирусът не щади никого. Зъболекарите се намират на първа линия, даже и преди лекарите, защото лекуват пациенти в аерозолна среда и рискът за инфектиране на нашите колеги е висок, защото сега те страдат от липса на защитни материали заради презапасяването", каза д-р Николай Шарков, председател на зъболекарския съюз.
Той напомни, че в интервала 10-13 март са дъдени препоръки на зъболекарите как да действат в сегашната ситуация и напомни да се търси зъболекарска помощ в наистина неотложни случаи.
"Няма мярка, която да е разбрана и веднага да е разбрана от населението, затова лекарите повтаряме: ако се почувствате зле, изолирайте се вкъщи и се обадете по телефона на лека", за пореден път призова д-р Маджаров.
Той обърна внимание на потенциална заплаха за имунизационния календар, ако извънредното положение продължи дълго.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.