Докато повечето държави в Централна Европа вече регистрираха по повече от 1000 случая на заразени от коронавирус в страните си, положението на Балканите остава сравнително спокойно. В региона общо има около 400 души, заболели от COVID-19. Смъртните случаи са 3 - един в Албания и два в България. Въпреки това, всички държави в региона са обявили висок риск от епидемия. Някои дори, като родината ни и Сърбия, обявиха извънредно положение.
Преди един ден Сърбия обяви извънредно положение, а президентът Александър Вучич помоли своя "приятел и брат" Си Дзипин за помощ. 65 са положителните проби в страната от 335 тествани за вируса. Страната обмисля и да въведе пълна забрана на възрастните да напускат домовете си.
В Босна днес бе открит още един нов случай на заразен с COVID-19. Така общият брой на болните там е 25. 20 от тях са в контролираната от Сърбия - Република Сръбска, а 5 са в Босна и Херцеговина. Здравните власти съобщават и за двама излекувани.
Улиците в столицата Сараево се изпразниха, а от магазините липсва само едно - чесънът.
Черна гора получи дарения от Китай - два респиратора и медицински пособия, като маски и защитни костюми, въпреки че в страната няма регистрирани случаи на COVID-19. 1068 души са под наблюдение и са проведени 88 теста за коронавирус.
В Хърватия случаите са 62, но и там хората не спазват карантината си. Подадени са 533 сигнала, а 93 души са били глобени за това, че са напуснали домовете си, въпреки че носят риск от зараза. Четирима са излекувани. Властите в страната обявиха, че скоро ще затворят границата си със Словения, където има 253 потвърдени случая.
В страната също така се появиха и малко по-различни маски - такива, които да си отиват с булченски рокли.
Границите на Северна Македония, както и летищата й, вече са затворени за жители на чужди държави. Там болните вече са 23, след като пет нови случая бяха обявени снощи.
В Румъния болните са 168. Страната също е в извънредно положение, въпреки че сериозни мерки срещу ограничаването на струпването на хора не са взети. А очевидно не са и нужни - улиците на столицата Букурещ са напълно празни. Струпвания пред аптеки и магазини засега няма.
В Косово, медиците се ядосаха на управляващите, които се отбиха на посещение в болниците. Страната все още няма специални съоръжения, в които да поставя хората под карантина. Днес там пристигна автобус от Верона, Италия, но всички в него бяха изпратени у дома. В страната от близо 270 теста, 16 са положителни.
Говорителят на болницата в Джаковица помоли да се спазват извънредните мерки. В пост във Facebook от лечебното заведение заявиха: "Имаме нужда от маски, защитни костюми и дезинфектант. Не от празните ви посещения."
Албания въвежда вечерен час - всеки, който е на улицата след 18 ч. ще бъде глобяван с 167 евро, а ако са с кола, книжката им ще бъде отнемана за 3 месеца. Заразените в страната са 55, като 1 е починал.
Съседката ни Гърция поставя всеки, влязал в страната от чужбина, под двуседмична карантина. Всички ресторанти и барове са затворени, като работят само супермаркети, аптеки, банки и бензиностанции. Там потвърдените случаи са 331.
29 нови положителни проби бяха открити в Турция. С тях, броят на заразените в страната скочи рязко на 47 души. Новите случаи са свързани с други държави, като се предвижда затваряне на границите.
В страната всички кафенета, фитнес зали, театри, кина, спектакли, концертни зали, сватбени зали, музикални зали, бирарии, таверни, заведения за пушене на наргиле, интернет кафенета, всички видове игрални центрове, увеселителни паркове, басейни, турски бани, сауни и барове вече не работят. Търговските центрове обаче не са затворени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.